Könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a magyarság: sorsfordító választás előtt állnak az erdélyi magyarok
Csak egy módszerrel lehet megakadályozni a Mentsétek meg Romániát Szövetség tervét.
Bulgáriában három hónapon belül másodszor tartottak előrehozott parlamenti választást abban a reményben, hogy a voksolás eredményeként stabil kormánykoalíció alakulhat.
A volt bolgár kormányfő, Bojko Boriszov Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nevű jobbközép pártja minimális különbséggel, a szavazatok 23,91 százalékával vezet a vasárnapi parlamenti választások eredményeinek 95,22 százalékos összesítése alapján - közölte a központi választási bizottság hétfőn.
A második helyre a 2020 februárjában alakult Van Ilyen Nép (ITN) nevű rendszerellenes párt került 23,66 százalékkal. Az első és második helyezett között jelen állás szerint csak 6515 szavazatkülönbség van. A Demokratikus Bulgária nevű Európa-barát zöld párt és a Talpra! Maffia, Takarodj! platform 12,55, illetve 5,04 százaléknyi voksot gyűjtött. A Bolgár Szocialista Párt, valamint a törökök és muszlimok Mozgalom a Jogokért és Szabadságért pártja a szavazatok 13,63, illetve 10,59 százalékát szerezte meg. A végleges hivatalos eredmények csütörtökön várhatók. A többi politikai tömörülés nem lépte át a négyszázalékos küszöböt. A 46. bolgár nemzetgyűlés 240 képviselői helyéért 23 párt és koalíció versengett.
A választások nagyobb szabálytalanságok nélkül zajlottak le. Első alkalommal használtak speciális szavazógépeket, amelyek hatékonynak bizonyultak.
Az eredmények ismeretében valószínűtlen, hogy a GERB kormányt tudna alakítani, Szlavi Trifonov, az ITN elnöke pedig bejelentette, hogy pártja nem lép koalícióra, hanem megpróbál önálló kormányt létrehozni. Bulgáriában három hónapon belül másodszor tartottak előrehozott parlamenti választást abban a reményben, hogy a voksolás eredményeként stabil kormánykoalíció alakulhat.
Bulgária 2004-ben lett a NATO és 2007-ben az Európai Unió tagja. Az ásványkincsekben gazdag, de energiahordozókból behozatalra szoruló balkáni ország az Európai Unió legszegényebb, viszont egyik legkevésbé eladósodott állama, amely 2020 nyarán belépett az „euróövezet előszobájának” tartott ERM-2 árfolyam-mechanizmusba. A koronavírus-világjárvány okozta válság Bulgáriát sem kerülte el, a gazdaság teljesítménye 2020-ban 4,2 százalékkal esett vissza.
(MTI)