Mississippi állam egészen a legfelsőbb bíróságig viszi az életvédelem kérdését.
Az amerikai baloldal gyakran hivatkozik Európára, sokak szerint az európai progresszív politika a követendő példa a tengerentúlon. Akad azonban egy témakör, ami az amerikai liberálisoknak nem tetszik Európában: az abortusz szabályozása. Az USA-beli Charlotte Lozier Institute legújabb felmérése szerint az öreg kontinens államainak döntő többsége a magzatelhajtást legkésőbb a 15. hétig engedélyezi, az Egyesült Államok ugyanakkor ennél jóval megengedőbb. Az USA-ban a szabályozás államoként változik, de általánosságban kijelenthető, hogy
A világ egyik legliberálisabb abortusztörvénye az európai normához igazodó szabályozással találta szembe magát Mississippi államban, ahol 2018-ban a törvényhozás elfogadta, hogy a művi vetélés lehetősége csak a 15. hétig legyen elérhető, ez alól kivételt jelentenek az egészségügyi vészhelyzetek, illetve a súlyos magzati rendellenességek. Carlton Reeves szövetségi bíró megsemmisítette a törvényt, a döntést a fellebbviteli bíróság helyben hagyta, de Mississippi állam arra hivatkozva, hogy a törvény a magzat életének védelmét és az anya egészségét szolgálja, fellebbezett a döntés ellen.
A progresszív hangok élesen kritizálták a mississippi törvényt, szerintük az szembe megy a legfelsőbb bíróság Roe v. Wade ügyben hozott 1973-as döntésével, amely a magánélethez való jogra hivatkozva az abortusz tiltását a magzat életképességi határáig alkotmányellenesnek nyilvánította. Mississippi főállamügyésze ugyanakkor azzal érvel, hogy
Öt évtizede a munkaerőpiac nem kedvezett a nőknek, szülési szabadságot alig adtak az újdonsült anyáknak, a szakmai sikereket pedig a 9-től 5-ig tartó munkaidővel azonosították. A kitartó küzdelemnek hála mára a család és a karrier közötti egyensúlyt a nők meg tudják teremteni – véli Lynn Fitch, aki Mississippi állam első női főállamügyésze.
Mindezt azt jelenti, hogy 50 év után ismét a legfelsőbb bíróság elé kerül az abortusz kérdésköre, és könnyen lehet, hogy az amerikai szabályozás egy lépéssel közelebb kerül majd az európai normához.
aki köztudottan életpárti álláspontot képvisel. A bírák közül hármat demokrata elnök, míg hatot republikánus elnök jelölt, így az abortusztörvény felülvizsgálatának időzítése bizakodásra ad okot. A legfelsőbb bíróság októberben kezdi meg a meghallgatásokat, az ügyben várhatóan 2022 júniusában lesz döntés.
Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: Pixabay