Amszterdam polgármestere bocsánatot kért a város rabszolgaságban játszott szerepéért

2021. július 01. 18:17

Először került sor hivatalos bocsánatkérésre, holland település részéről.

2021. július 01. 18:17
null

Femke Halsema, Amszterdam polgármestere csütörtökön, a rabszolgaság eltörlésének hollandiai emléknapján tartott beszédében bocsánatot kért a városnak a holland rabszolga-kereskedelemben való részvételéért.

– jelentette ki Halsema.      

Hollandia négy legnagyobb városa Amszterdam, Rotterdam, Hága és Utrecht már korábban elismerte, hogy közvetlenül vagy közvetve hasznot húzott a rabszolgaságból a 17-19. században. Hivatalos bocsánatkérésre holland település részéről azonban csak most került sor.    

Ugyancsak csütörtökön a holland belügyminisztérium által létrehozott tanácsadói bizottság bocsánatkérést sürgetett a holland ügyvivő kormány részéről is. Mark Rutte holland miniszterelnök egy éve ezt visszautasította, arra hivatkozva, hogy „ez csak fokozná a holland társdalom megosztottságát”.    

A bizottság javaslatai

A tanácsadói testület azt is javasolja, hogy július 1-je, a rabszolgaság 1863-as eltörlésének napja nemzeti emléknap legyen. „A holland államnak is el kell ismernie a rabszolgaság által okozott szenvedést. Németország, Belgium, Franciaország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok már tett hasonló gesztusokat” – emlékeztetett a szakértőkből álló bizottság.     

Emellett a testület egy a holland gyarmatosító múltat bemutató múzeum létrehozását is indítványozza, valamint azt, hogy az ország rabszolgatartó múltjának szélesebb körű áttekintése kerüljön be a nemzeti tantervbe. A bizottság szerint továbbá pénzt kell elkülöníteni a rabszolga-kereskedelem következményeinek felszámolását segítő projektekre is, egyfajta helyreállítási alapon keresztül. Személyi szintű jóvátételre azonban nincs jogalap – állapították meg a szakértők.      

A holland birodalom, a világ szinte minden pontján – Észak és Dél Amerikában, Afrikában, a Közel Keleten, Délkelet-Ázsiában valamint az indiai szubkontinensen és a karibi térségben is – rendelkezett kolóniákkal. A holland Nyugat-Indiai Társaság rabszolgakereskedelme jelentősen hozzájárult Hollandia gazdasági világhatalmi státuszához a 17.században.

(MTI)

Címlapképen: Femke Halsema, Amszterdam polgármestere.

Kép forrása: BART MAAT / ANP MAG / ANP via AFP

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gáspár
2021. július 05. 04:32
És mi van a kárpótlással?
antioxi
2021. július 02. 09:58
A legelső rabszolgákat szállító hajó kapitánya és hajójának felségjelzése holland volt! A hollandok (belgák, stb) mai gazdagságát a gyarmataikról rabolt kincseknek (arany, gyémánt, stb) és azok mai kamatainak köszönhetik és nem a saját értéket teremtő munkájuknak. Most bátran nyúljanak a farzsebükbe és fizessenek hogy a gyarmatosított országok népei maradjanak a saját kulturális közegébe és ne migráljnak az eu-ba.
lendvaiildiko
2021. július 02. 09:10
Remélem, letérdelt!
lendvaiildiko
2021. július 02. 09:10
Attól még a lopott kincsek hollandiában maradnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!