A lengyeleket megdöbbentette Amerika 180 fokos fordulata

2021. július 22. 20:04

Csalódottságát fejezte ki az Északi Áramlat-2 német-orosz gázvezetékről szóló amerikai-német egyezség kapcsán csütörtökön Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, úgy vélekedve, hogy az amerikai és az európai szövetségesek önző módon viszonyulnak a projekthez. Andrzej Duda elnök szerint az egyezség a kész tények elé állítás politikájára biztathatja Moszkvát.

2021. július 22. 20:04
null

Morawiecki egy vidéki sajtóértekezletén újságírói kérdésre reagálva kommentálta a Balti-tenger alatt húzódó, 98 százalékban már befejezett Északi Áramlat-2 gázvezeték körüli legújabb fejleményeket. Aláhúzta: Varsó kezdettől fogva próbálta meggyőzni amerikai és európai szövetségeseit arról, hogy a gázvezeték segíti Oroszország fegyverkezését, és fenyegetést jelent elsősorban Ukrajna szuverenitására nézve.

Amerika elárulta NATO szövetségeseit

– utalt Morawiecki arra, hogy a szerdán ismertetett amerikai-német megállapodás értelmében Washington letesz a gázvezeték miatt kivetett, illetve kivetendő szankciókról. Hozzátette: csalódottságát szeretné kifejezni, mert Lengyelország partnerei „nagyon önző módon viszonyulnak a gázvezetékhez”.

Lengyelország nincs kitéve orosz zsarolásnak

Hangsúlyozta egyúttal: Lengyelország jelenleg a megelőző intézkedéseknek, a gázforrások és a szállítások diverzifikációjának köszönhetően „nincs kitéve azon orosz zsarolásnak, amely még nemrégen fenyegette”.

Nyilatkozott a témáról csütörtökön Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes is, miután Derek Chollet helyettes államtitkárral, az amerikai külügyminiszter tanácsadójával tárgyalt Varsóban.

Przydacz megerősítette Zbigniew Rau lengyel és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter közös szerdai nyilatkozatában foglaltakat, melyek szerint a gázvezeték káros nemcsak Ukrajna és a Közép-Európa, hanem egész Európa biztonságára nézve. A miniszterhelyettes geopolitikai projektnek nevezte a csővezetéket, elutasítva korábbi német nyilatkozatokat, amelyek gazdasági kezdeményezésnek minősítették ezt.

– jelentette ki a diplomata. Értékelése szerint az amerikai-német megállapodás nem jelent választ a gázvezetékkel összefüggő veszélyekre. Úgy fogalmazott, hogy az Európai Unión belüli bizalmat „egyáltalán nem építi” az, hogy sajtóközlemények szerint a megállapodás közzététele után Merkel elsőként Vlagyimir Putyin orosz elnököt hívta fel, és további lépésekről egyeztetett vele.

Az ügyet csütörtök este Andrzej Duda lengyel elnök is kommentálta a PAP hírügynökségnek nyilatkozva

Duda szerint az amerikai-német egyezség csökkenti a biztonságot Európa jelentős részében. Összehasonlította a mai amerikai politikát a Barack Obama elnöksége idején, 2009 márciusában meghirdetett „új nyitással” az amerikai-orosz kapcsolatokban, amely – mint Duda megjegyezte – „nem maradt hatás nélkül Oroszország későbbi agresszív politikájára, következésképpen pedig Ukrajna tragédiájára”.

Az egyezség cáfolja a gázvezeték gazdasági jellegéről szóló állításokat is

– fogalmazott Duda, hozzátéve: a megállapodás „sok állam, különösen Ukrajna feje felett” született, megkötéséről pedig Merkel személyesen tájékoztatta Putyint. Az amerikai-német dokumentum lehetővé teszi, hogy a gázvezetéket akadályok nélkül befejezzék, üzemeltetésére nem vezet be moratóriumot, és igazából „egyenes biztatást jelenthet arra, hogy Kreml a kész tények politikáját folytassa” – nyilatkozott Duda.

Kiemelte a lengyel energetikai függetlenedés befejezésének fontosságát, prioritásnak nevezte a Három Tenger Kezdeményezés keretében történő gázszállítási fejlesztéseket is. Az említett amerikai-német egyezség a szankciók feloldása mellett arról szól, hogy Berlin ukrajnai beruházásokba fog befektetni, és az Ukrajna ellen esetleg irányuló orosz lépésekre büntetőintézkedésekkel reagál majd a maga részéről.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/Omer Messinger

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2021. július 27. 20:20
A lengyelek megtanulhatták volna már, hogy kilóra eladják, zsetonként cserélgetik őket egymás között a nagyhatalmak. Azzal pedig, hogy mit gondolnak az oroszokról még minket se tudnak meggyőzni, pedig mi szívből vagyunk a barátaik
MZperXXL
2021. július 26. 19:18
A lengyeleket nem értem, miért dörgölőznek a németekhez, hiszen éppen ők szállták meg őket. Tudomásul kellene venni, hogy egyik sem barát: reálpolitikát kellene folytatni.
brekker
2021. július 24. 15:25
Geopolitikailag nekünk a semleges zónába kéne navigálnunk valahogy magunkat. A Svájc - Ausztria tengelybe harmadikként. Náluk az Alpok, nálunk a Kárpátok a megszállási akadály. Megszállás nélkül a drónos szétbombázás nem jelent uralmat az adott térségen, lásd most Afganisztán.
Ekeke
2021. július 23. 06:37
Minket ez szerencsére nem érint,mivel mi délről kapjuk a gázt. Az ukránok...nos a fene vigye a bőrét vásárra miattuk. A lengyelek...meg kell baratkozniuk azzal a gondolattal hogy az oroszok már nem esküdt ellenségeik. A németek... ők megint keresztül vitték az érdekeiket, miközben minket gyaláznak Paks2 miatt Az USA meg...csak sodródik
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!