Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A távol-keleti ország rendelkezik a legnagyobb haditengerészettel a Pentagon szerint, és mindenkinél gyorsabban épít új hajókat.
Kína harmadik repülőgép-hordozója, amely várhatóan az ország első modern leszállópályás hadihajója lesz, kezd formát ölteni a sanghaji Jiangnan Hajógyárban – legalábbis ezt tanúsítják azok a képek, amelyek folyamatosan szivárognak ki az online térbe.
A kínai Népi Felszabadítási Hadsereg haditengerészetének eddig két repülőgép-hordozója készült el, a Liaoning és a Shandong, amelyeket orosz minták alapján alkottak meg. Az első hordozót egy régi szovjet hajó felújított hajótestéből építették ki, míg a másodikat már egészében Kínában építették.
Kína harmadik repülőgép-hordozója azonban, legalábbis a közösségi médiában megjelent képek alapján, egy hatalmas lépés az ország önálló repülőgép-hordozó programjában – véli Andreas Rupprecht, a kínai hadsereg szakértője, aki az Insider nevű lapnak nyilatkozott.
Thomas Shugart, a Center for New American Security védelmi programjának munkatársa azt mondta, hogy a hajó „határozottan kezd úgy kinézni, mint egy valódi CATOBAR repülőgép-hordozó”.
Ahogy egyre több fotó jelenik meg, egyre világosabb kép sejlik fel arról, hogyan halad az új hajó építése, melynek egyelőre nincs neve. Folyamatosan jelennek meg vázlatok arról, miként nézhet majd ki kész állapotában a hajó, de szakértők szerint még korai találgatni.
Matthew Funaiole, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának vezető munkatársa, egyben Kína-szakértő a héten Jiangnanban végzett építési munkálatok műholdas képeit vizsgálta. „Még mindig nem helyezték el a szigetet. Még mindig a pilótafülkén dolgoznak. Még mindig nagyon sok munka áll előttük” – mondta az Insidernek, bár megjegyezte, hogy néhány dolog a hajóval kapcsolatban egyre világosabbá válik.
Az új hordozó észrevehetően nagyobb, mint az első kettő, ami lehetővé teszi Kína számára, hogy nagyobb és változatosabb tengeri légierőt állítson fel, ami szükséges lépés az ország számára, ha modern haditengerészettel szeretne rendelkezni, amely képes Kína partjaitól távolabb is erőt felmutatni.
A 003-as típusú repülőgép-hordozó építése 2018-ban kezdődött. A következő évben a Védelmi Minisztérium pedig közzé is tette értékelését, amelyben azt írta, hogy a hajó „valószínűleg nagyobb lesz”, mint a Liaoning és a Shandong, és katapultindító rendszerrel is fel lesz szerelve. „Ez a kialakítás lehetővé teszi további vadászrepülőgépek, felderítő repülőgépek indítását és gyorsabb repülési műveletek támogatását” – áll a beszámolóban.
Kínának óhatatlanul időbe telik, hogy kibővülő flottaparkjával együtt a hordozó-üzemeltetési ismereteket és tapasztalatokat is fejlessze, így az ország még tanulja csupán a katonai nagyhatalom szerepét. Azonban arra törekszenek, hogy világszínvonalú harci erőt építsen ki az évszázad közepére. A Pentagon tavalyi legfrissebb értékelésében azt mondta, hogy a harmadik kínai repülőgép-hordozó valószínűleg 2024-re üzemel be, közben pedig el fog kezdődni a további hordozók építése is.
Fotó: Wikipedia, Aircraft carriers of People's Liberation Army Navy