Kínában engedélyezik a három gyermeket

2021. május 31. 12:56

2015 óta kettő gyereket vállalhatott egy család, ezt emelték fel.

2021. május 31. 12:56
null

Kínában engedélyezik a három gyermek vállalását családonként, eltörölve az eddig érvényben lévő korlátozást, amelynek értelmében a népesség jelentős részét alkotó han kínai szülőpároknak csak két gyerekük lehetett. A Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentése szerint az országot irányító Kínai Kommunista Párt végrehajtó testületének központi bizottsága a Hszi Csin-ping kínai elnök vezette, hétfői ülésén hozta meg a harmadik gyermek vállalását támogató határozatot. A döntést azzal indokolták, hogy a megfelelő támogató intézkedések mellett ez hozzájárul majd a kínai népesség összetételének javításához, választ ad az öregedő társadalom problémájára és ennek köszönhetően az ország megőrzi az emberi erőforrás terén élvezett előnyeit.    

1979-től 2015-ig tartott az egykepolitika

A legutóbbi népességi adatok alapján – amelyeket szintén májusban tettek közzé, –tavaly mintegy 12 millió újszülött született Kínában. Ez a legalacsonyabb születési szám volt az 1960-as évek óta, és jelentős visszaesést tükröz még a 2016-ban regisztrált, 18 millió újszülötthöz képest is. A 2020 végén végzett népszámlálás alapján Kína lakossága tavaly 1,412 milliárdra nőtt az egy évvel korábbi, 1,4 milliárdról. Kínában 2015 októberében törölték el az 1979-ben bevezetett, úgynevezett egykepolitikát, amelynek értelmében a lakosság zömét kitevő han kínai szülőpárok csak egyetlen gyermeket vállalhattak, a túlnépesedést elkerülendő. A kisebbségben lévő nemzetiségek esetében a városban élő párok számára két, a vidéken élők számára pedig három gyermek volt engedélyezett 2016 előtt is. Bár 2016-tól, a társadalom elöregedésének orvoslására a han kínaiaknak is engedélyezték a két gyermek vállalását, az enyhítés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a születések száma ugyanis a következő években folyamatosan csökkent.    

A gyermekvállalási kedvet elsősorban a gyermekneveléshez kapcsolódó, magas költségek vetik vissza

– írja internetes kiadásában egy szintén hétfőn megjelent cikkben a South China Morning Post című hongkongi lap. A fiatal kínai párok emellett a növekvő megélhetési költségeket és a kitolódó munkaidőt sorolják a gyermekvállalással kapcsolatos aggályaik között. A gyermekek számát korlátozó családpolitika a férfiak és nők arányának „felborulását” is előidézte. Kínában ugyanis hagyományosan a fiúgyermekeket részesítik előnyben. 2020-ban a férfiak száma 34,9 millióval volt több a nőkénél a távol-keleti országban.

(MTI)

Fotó: MTI/Paul Hilton

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
certus
2021. május 31. 18:32
Ezt már elszúrták. Sokan már nem is akarnak többet vállalni, mert már a második generáció nő fel egykeként. Ott állnak az egy szem unokák két szülővel, és négy nagyszülővel. Róluk kell majd gondoskodnia. Tanulság: nem szabad drasztikus eszközökkel belenyúlni a társadalomba, mert durván visszaüt.
NorthernOutlaw
2021. május 31. 17:14
Annyit pontosítanék, hogy Magyarország lesz csak épp nem magyar lesz. Ha 50% fölé megy cigányok aránya, a maradék magyarok között hatalmas elvándorlás fog kezdődni. Marad egy keménymag, akinek a legnagyobb tisztelet jár, de még a hazafiak nagyrésze is inkább elmegy, minthogy a gyerekei életét kockára tegye. Ez az egyik legnagyobb veszély ma Magyarországon. Egy biztos a cigányok soha nem fognak integrálódni, nem lesznek sem jó szakmunkások sem értelmiségiek és a viselkedésük sem fog soha változni. Ez nem a magyarok bűne, hanem kizárólag a cigányoké. Ők ilyenek és kész. Istencsapásai!
Zsolt75
2021. május 31. 16:05
Melyik hármat?
Sulammit
2021. május 31. 15:49
Rájöttek, hogy nincs akik eltartsák az idős embereket. A fiúk pedig nem találtak párt maguknak. Nagyon szép az a kisbaba a képen! :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!