Felszálltak az orosz MiG-31-esek, riadóban egész Ukrajna, hiperszonikus fegyver lehet rajtuk
Ezeket a vadászgépeket fel tudják szerelni a rettegett Kinzsal hiperszonikus rakétákkal.
Antony Blinken szerint Washington nem akarja a feszültség további éleződését Moszkvával – mondta az amerikai külügyminiszter hétfőn a G7 találkozón.
Washington válaszolna bármilyen meggondolatlan vagy agresszív orosz lépésre, de nem törekszik az Oroszországgal fennálló feszültség további eszkalációjára – mondta hétfő este Londonban Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Stabilitás és kiszámíthatóság
Blinken, aki a hét vezető ipari hatalom (G7) külügyminisztereinek hivatalosan kedden kezdődő londoni értekezletére érkezett a brit fővárosba, Dominic Raab brit külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján kijelentette: az Egyesült Államok a viszony további éleződése helyett azt szeretné, ha Oroszországhoz fűződő kapcsolatai stabilabbak, kiszámíthatóbbak lenne.
„Ha Oroszország lépéseket tesz ebben az irányban, mi is így teszünk” – tette hozzá.
Blinken kijelentette: Joe Biden amerikai elnöknek alkalma lesz ezt közvetlenül is kifejteni Vlagyimir Putyin orosz államfőnek kettejük találkozóján.
Lesz csúcstalálkozó Putyin és Biden között
Hozzátette ugyanakkor: vannak olyan területek, amelyeken az Egyesült Államoknak és Oroszországnak egyaránt kifejezett érdeke, hogy megpróbálja felkutatni az együttműködés lehetséges módjait. E területek közül is valószínűleg a legfontosabb a hadászati stabilitás – mondta Blinken a hétfő esti londoni sajtótájékoztatón.
Amerika azt akarja, Kína tartsa magát a „nemzetközi rendhez”
Az Egyesült Államok és Kína viszonyáról szólva Antony Blinken kijelentette: Washington "nem kordában tartani vagy lenyomni akarja Kínát", de azt szeretné, ha Kína is tartaná magát az elmúlt évtizedekben rengeteg munkával felépített, szabályokra alapuló nemzetközi rendhez.
Az amerikai külügyminiszter kiemelte:
amelynek támogatására London és Washington egyaránt elkötelezetten törekszik.
A G7 számára nem véletlen, hogy a sajtószabadság napján találkoztak
Dominic Raab brit külügyminiszter a hétfő esti közös sajtótájékoztatón ugyanerről szólva hangsúlyozta: a G7-országcsoport értékekre alapuló partnerség, és ennek megfelelően helyénvaló, hogy a Hetek külügyminiszterei éppen a sajtószabadság világnapján találkoznak.
Raab kiemelte, hogy
és ezért üdvözlendő, hogy az Egyesült Államok a többi G7-országgal együtt egyöntetűen kiáll a demokrácia szempontjából életbevágóan fontos médiaszabadság megőrzéséért.
Hozzátette: a globális médiaszabadság-koalíció társelnökeként Nagy-Britannia együttműködést folytat más partnerországokkal annak érdekében, hogy fény derülhessen a szabad sajtó elleni támadásokra, és támogatást nyújt azoknak az újságíróknak, akik igyekeznek e támadásokra világszerte ráirányítani a figyelmet. Nagy-Britannia a G7 soros elnökeként júniusban csúcstalálkozón látja vendégül a csoport többi országa – az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és Franciaország – vezetőit, köztük Joe Biden amerikai elnököt.
(MTI)
Fotó: MTI/AP/AFP/Ben Stansall