Donald Trump már vállalta a csapatkivonást
Donald Trump előző amerikai elnök kormánya a tálibokkal tavaly megkötött megállapodásban vállalta, hogy idén május 1-jéig kivonják az összes amerikai katonát Afganisztánból.
Biden szerdán új menetrendet vázolt fel: május 1-jén csak elkezdik kivonni őket, és a folyamatot szeptember 11-ig fejezik be. Biden bejelentése után – még szerdán este – a NATO is közölte, hogy ugyanezt a menetrendet tartja csaknem tízezer katonájával.
Az AP elemzése szerint Washington azt reméli, hogy béke lesz Afganisztánban, valamint hogy távolból is érvényre tudja majd juttatni fő biztonsági érdekét, azt, hogy Afganisztán nem válik ismét az Egyesült Államok elleni terrortámadások kiindulópontjává. Az amerikai kormányzat azt próbálja elérni, hogy az afgán kormány és a tálibok már az április 24-e és május 4-e közötti törökországi konferencián békét kössenek, miközben még az sem biztos, hogy a tálibok jelen lesznek a rendezvényen. Azt hangoztatják ugyanis, hogy addig nem tárgyalnak a békéről, de másról sem az ország jövőjét illetően, amíg az összes külföldi katona el nem hagyja az országot.
A tálibok most Afganisztán területének mintegy felét uralják
Éppen ezért elképzelhető az, hogy immáron az egészet akarják, de sokat veszthetnek is, ha nem vesznek részt a békefolyamatban. Elveszíthetik nemzetközi elismerésüket. A lázadók dohai irodájuk 2013-as létesítése óta keresik a kapcsolatot a világhatalmakkal. Washington már jelezte, hogy nem fogja elismerni őket, ha csak nem vesznek részt a leendő afgán kormányban.
A BBC csütörtökön készített helyi riportot tálib vezetőkkel, akik szemmel láthatóan az újságírók felé is szerették volna civilizált arcukat mutatni. Ennek ellenére a riportból kiderül, hogy
a tálibok úgy vélik, hogy a győzelem az övék.
Haji Hekmat tálib parancsnok a riportban egy csésze zöld tea mellett ülve azt mondja: „Megnyertük a háborút, és Amerika vesztett”. Joe Biden amerikai elnök korábbi döntése, amely szerint a fennmaradó amerikai erők kivonulását szeptemberre halasztaná, vagyis a tavaly elfogadott május 1-jei határidő után is maradnának éles reakciót váltott ki a tálib politikai vezetés részéről és felélénkültek a fegyveres összecsapások.