Magyarország az elsők között nyújtja be helyreállítási tervét az Európai Bizottságnak – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton az MTI-nek.
Gulyás Gergely felidézte: Orbán Viktor miniszterelnök pénteken találkozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, ahol az aktuális kérdések mellett az Európai Unió jövőjével kapcsolatos ügyek is napirendre kerültek.
A koronavírus-járvány okozta válság kezeléséről
Az aktuális kérdések között a legfontosabb a koronavírus-járvány okozta válság következményeinek enyhítésére szolgáló Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) volt, amelyben az állam- és kormányfők még tavaly decemberben, a hétéves költségvetéssel együtt állapodtak meg. A helyreállítási alapból Magyarországot 2511 milliárd vissza nem térítendő támogatás illeti meg és ezen kívül lehetőség van 3384 milliárd forint hitel felvételére – idézte fel a miniszter.
Gulyás Gergely hangsúlyozta:
Magyarország jól áll az újraindítási terv elkészítésében és az elsők között fogja azt benyújtani.
Hozzátette: a miniszterelnök egyértelművé tette a bizottság elnökének, hogy Magyarország a saját újraindítási tervét az alap vissza nem térítendő támogatási részére fogja beadni.
A miniszter elmondta: világos fókuszai vannak a magyar tervnek, ilyen az egészségügy fejlesztése, amelyre a legtöbbet költené a kormány, továbbá az infrastruktúra fejlesztése, amely kibocsátás-csökkentéssel is együtt jár, és vasúti, valamint agglomerációs HÉV-fejlesztéseket tartalmaz. Kiemelt terület továbbá a felsőoktatás fejlesztése és az átállás a körforgásos gazdaságra.
Gulyás Gergely szólt arról is, az RRF által biztosított hitelt 2023 végéig bármikor lehet igényelni, és szükség esetén egyes konkrétan meghatározott projektekre a kormány megfontolja a hitelfelvételt, de – hangsúlyozta – szeretnék minél alacsonyabb államadósság mellett végrehajtani a gazdaság újraindítását. Elmondta azt is, a miniszterelnök és a bizottsági elnök megbeszélésén szóba kerültek olyan részletkérdések is, amelyek a hatékony és gyors döntéshozatalhoz szükségesek. Az Európai Bizottság jelezte, hogy igyekszik két hónap alatt elbírálni a helyreállítási terveket és a lehető leghamarabb döntést hozni – jegyezte meg a miniszter.