A Vatikánban bölcsőde várja a kisgyerekeket
A pápai állam dolgozói sokáig kiváltságos helyzetben voltak, de ott is megszorításokat vezettek be.
A pápasággal háborúban álló, különutas teológus 93 évet élt.
Életének 93. évében elhunyt Hans Küng Svájci teológus – írja a National Catholic Register. A teológus 1928. március 19-én született.
A római Gergiana Pápai Egyetemen végzett filozófiai és teológiai tanulmányainak befejezése után 1954-ben szentelték pappá.
Küng tanácsadóként vett részt a II. Vatikáni Zsinaton, azóta azonban többször is konfliktusba került Rómával. A Hittani Kongregáció 1979-es deklarációjában azt írta a teológusról, hogy az „eltávolodott a katolikus hit lényegi igazságától, ami miatt nem tekinthető többé katolikus teológusnak és nem is működhet tanítóként tovább”.
Mivel elutasította a pápai tévedhetetlenség dogmáját és számos más, alapvető katolikus tanítást bírált, ezért eltiltották az egyházi egyetemek teológia szakjain való tanítástól, így az állami fenntartású tübingeni egyetemen lett az ökumenikus teológia professzora. A papságtól nem fosztották meg, habár folyamatosan vitában állt Rómával.
A kilencvenes években belekezdett a Weltethos-, azaz a Világetika-projektbe, mely azt vizsgálta, a világ nagy vallásaiban mi a közös. Küng egy globális etikát keresett. A 2000-res években a eutanáziát próbálta igazolni keresztény szemszögből, majd II. János Pált kritizálta, mondván, a zsinat előtti állapotokat akarta helyreállítani.
Nem nézte jó szemmel a tridenti rítust ápoló X. Szent Piusz Papi Testvérület vezetőjének és az általa szentelt püspököknek a kiközösítésének feloldását, és sokat kritizálta XVI. Benedek pápát is.
Kép forrása: AFP