Tusk levezette: a Szíriában történtek megerősítették, hogy Oroszország legyőzhető
Nagyon gyenge érveléssel állt elő a lengyel miniszterelnök.
Manfred Weber szerint a Fidesz kilépésének nem volt köze a keleti és nyugati államok közti ellentétekhez, ő mindent megtett – hangzott el az Európai Néppárt videokonferenciáján.
Az Európai Néppárt (EPP) szervezésében virtuális kerekasztal-megbeszélést tartottak Európa jövőjéről szerdán. Az eseményen felszólalt Angela Merkel német kancellár és Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője. A közel egyórás beszélgetésről a Magyar Nemzet számolt be, melyen téma volt a vakcinabeszerzés, az európai demokráciák állapota és a Fidesz–néppárt-ügy is terítékre kerültek.
Angela Merkel megértő a keleti államokkal, de a Bizottsággal is
Angela Merkel szerint „
az Európai Bizottság oltóanyag-beszerzését nem lehet fekete-fehér módon, a kudarc-siker címszavakkal értékelni,
ugyanis mindig nyilvánvaló volt, hogy az uniós tagállamoknak együttesen kell fellépniük” – hangzott el.
„Ha egyszer közös belső piacunk van, nem várhatjuk el a vírustól, hogy az ne lépje át a határokat” – mondta a kancellár.
Angela Merkel szerint az Európai Bizottság csak akkor tud lépni, ha a tagállamok hagyják neki, ez pedig megköti Ursula von der Leyen kezét. Angela Merkel szerint „nem ördögtől való gondolat” hogy az EU szélesebb hatáskört kapjon az egészségügyben, akár uniós szerződésmódosítás útján is.
„Támogatom a szerződésmódosítást, ha annak tényleg van értelme” – mondta.
Hozzátette: „amennyiben Európa nem exportál a blokkon kívülre oltóanyagot, akkor Izrael vagy Latin-Amerika sem haladt volna az oltással, ami felért volna egy katasztrófával”.
Manfred Weber most is magát védte, és a Fideszt támadta
Manfred Weber „nem tragikus a bizottság vakcinabeszerzése és a nyár végéig a korábbi uniós ígéretnek megfelelően nagyon sokan kapják majd meg az oltóanyagot”. Összevetve a jelenlegi helyzetet az eurozóna és migrációs válságokkal az EPP frakcióvezetője abban látja a különbséget, hogy az oltási kampánynak köszönhetően most látni a fényt az alagút végén.
„Az emberek pontosan tudják, hogy hamarosan visszakaphatják a régi életüket”– mondta Weber.
Merkel bizakodó az európai demokráciák iránt
Angela Merkel emlékeztetett, hogy „a német EU-elnökség idején megszületett
jogállamisági feltételrendszerről szóló rendelet igencsak vitatott
és valószínűleg szükség volt rá, hogy Magyarország és Lengyelország az Európai Unió Bíróságán támadják meg a kondicionalitás-rendeletet” – hangzott el, bár például a sajtószabadság területén angela Merkel is érzékel problémákat Magyarországon és Lengyelországban.
„Természetesen minden egyes tagállam okkal tagja az Európai Uniónak. Az utóbbi időszakban látványosan magabiztosak
a kelet-európai államok, azt akarják, hogy komolyan vegyék őket az uniós porondon.
Mi pedig, a régi EU-tagállamok nem mondhatjuk azt, nem indulhatunk ki abból, hogy többet tudunk náluk a demokráciáról vagy a szabadságjogokról. Fel kell tennünk kérdéseket” – fogalmazott Angela Merkel.
Manfred Weber újfent hídépítőnek nevezte magát és Donald Tuskra hivatkozott
Manfred Weber, amikor a Fidesz néppárti kilépéséről kérdezték, magát
„Viszont ha tagja vagy egy közösségnek, akkor be kell tartanod annak a szabályait. A jogállamisági kérdésben nem találtuk meg a közös hangot a magyarokkal” – fogalmazott
Weber szerint a Fidesz-ügynek nincs köze a Merkel által említett kelet-nyugat szembenálláshoz, hisz például Donald Tusk egyszerre kelet-európai, néppárti és kritizálja a Fideszt. Azt is megjegyezte, hogy Lengyelország esetében „lát rá esélyt, hogy a jogállamisági rendelet alkalmazása egyes uniós források felfüggesztéséhez vezessen”.
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan