Brüsszel azzal érvelt, hogy a fenti adókulcsok különbséget tesznek a magas reklámbevételű vállalkozások és a kisebb méretű cégek között, s méretüknél fogva jogellenesen részesítik előnyben ez utóbbiakat.
Magyarország emiatt beperelte a Bizottságot a fenti határozat miatt az Európai Unió Törvényszéke előtt.
Hozzá kell tenni, hogy hazánk, noha a Bizottság kérésére felfüggesztette a reklámadót, e felfüggesztés 2022 végéig tart.
Az Európai Törvényszék 2019-es ítéletében úgy ítélte meg, hogy az Európai Bizottságnak nem sikerült megfelelően bizonyítania, hogy pusztán a reklámadó sávos szerkezete miatt állami támogatásnak minősülő előnyök állnának fent.
„Észszerűen feltételezhető ugyanis, hogy a magasabb forgalmat elérő vállalkozásnak a különböző méretgazdaságossági szempontokból adódóan arányosan kisebb költségei lehetnek, mint a szerényebb forgalmat bonyolító vállalkozásnak.” - fogalmazott ekkor a bíróság, rámutatva, hogy az adóalapból való levonást az érintett vállalkozások választásától független objektív feltételek szerint állapították meg. Ez az álláspont a mai ítéletben is visszaköszön.
Lengyel, magyar – két jó barát
A perben Lengyelország Magyarország oldalán avatkozott be (amelyet Magyarország a lengyelek ellen indult ügyben szintén viszonzott), tekintettel arra, hogy a lengyeleknél hasonló reklámadót léptettek hatályba. Az említett adó két adósávból állt, 0,8%-os adókulcsot alkalmaztak a 17 és 170 millió zloty közötti árbevételre eső részre, az utóbbi összeget meghaladóan elért árbevételre eső részt pedig 1,4 százalékos adókulcs terhelte.
Nemzetközi tendenciát követve Lengyelország a magyar reklámadóhoz hasonló, a vállalkozásokra vonatkozóan olyan közvetlen adót vetett ki, amelyet nem a nyereség, hanem az árbevétel után számítanak ki, és amely progresszív szerkezetű.
Lengyelország álláspontja a magyarral egybehangzó módon rögzíti, hogy „az adó fő célkitűzésére tekintettel más vállalkozások ténybeli és jogi helyzetével összehasonlítható ténybeli és jogi helyzetben vannak. Ezen adókulcsok szerkezete ugyanis tiszteletben tartja az egyenlőség elvét, mivel sávos, nem pedig egyenletes progresszivitáson alapul.”