Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Dunja Mijatovic leszögezte: Lengyelországnak tiszteletben kell tartania a szólásszabadságra, a médiapluralizmusra és az adatvédelemre vonatkozó emberi jogi normákat.
A reklámadót, illetve az internetes közösségi szólásszabadságot érintő lengyelországi törvényjavaslatok miatti aggályainak adott hangot az Európa Tanács emberi jogi biztosa Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőnek írt, kedden közzétett levelében. Véleménye szerint a reklámadóról szóló jogszabálytervezet a független sajtóorgánumok elhallgattatásához vezetne, továbbá indokolatlanul korlátozná az információhoz való hozzáférés szabadságát.
Az Európa Tanács szerint nemzeti szerv nem alkalmas kontrollálni a közösségi médiát
Az internetes közösségi szólásszabadsággal foglalkozó törvénytervezetet illetően, amely előírányozza a lengyel közösségi média felett őrködő tanács létrehozását, Mijatovic aggodalmát fejezte ki a testület függetlensége, az illegális tartalom nem kellően pontos meghatározása, valamint a gyűlöletbeszéd szabályozásának nemzeti hiányosságai miatt.
A biztos szerint a lengyel hatóságoknak biztosítaniuk kell, hogy a közösségi médiatársaságok online tartalommal kapcsolatos döntéshozatali körének szabályozására irányuló minden intézkedés világos és kiszámítható, továbbá a demokratikusságot garantáló rendelkezéseken alapuljon. Mijatovic kiemelte továbbá, hogy
és a felhasználói tartalomra és adatokra vonatkozó minden döntéssel kapcsolatban hatékony jogorvoslati lehetőségeknek kell rendelkezésre állniuk.
A lengyel kormány az egészségügyre fordítaná a médiacégek adóját
Lengyelországban a reklámadóról szóló törvényjavaslat értelmében az érintett műsorszolgáltatók méretüktől függően reklámbevételeik 2-15 százalékát fizetnék be adóként, és az ebből származó bevételt az államkincstár a koronavírus-járvány által érintett egészségügyi és kulturális ágazat megsegítésére fordítaná.
Az internetes szólásszabadsággal foglalkozó jogszabályjavaslat a közösségi fiókok letiltását hivatott megnehezíteni.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/PAP/Radek Pietruszka