A nemzetközi segélyszervezet szerint 2018-tól 2020 végéig több mint 2300 gyerek halt meg a nemzetközileg elismert jemeni kormány és a síita húszi lázadók között 2014 óta tartó konfliktusban. A dokumentum ugyanakkor megjegyzi, hogy a valós számadatok ennél jóval magasabbak lehetnek.
„A jemeni gyerekek szörnyű, véget nem érő rémálmot élnek meg már hatodik éve. Szinte naponta halnak meg vagy sebesülnek meg gyerekek” – hangsúlyozta Xavier Joubert, a szervezet Jemenért felelős igazgatója.
A Save the Children jelentése az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) szombati közlését követi, miszerint
csak márciusban eddig nyolc gyerek vesztette életét és 33-an sebesültek meg a konfliktus dúlta országban.
Szaúd-Arábia új békekezdeményezést terjesztett elő hétfőn a jemeni polgárháború rendezése érdekében, egyebek mellett országos tűzszünetet helyezve kilátásba az ENSZ felügyelete alatt. A húszik szerint azonban a kezdeményezés nem tartalmaz semmi újat.
Joubert mindemellett a konfliktus szereplőit mielőbbi tűzszünetre szólította fel
mondván, hogy az kiindulóalapként szolgálhatna a fenntartható békéhez és politikai rendezéshez, véget vetve a humanitárius katasztrófának. Más segélyszervezetekhez hasonlóan a londoni székhelyű Save the Children pénzügyi forrásai is elapadtak. Közlése szerint a jemeni segélyezésre szánt forrásaik több mint 40 százalékkal zsugorodtak a tavalyi évhez képest.
„Amennyiben az ENSZ előrejelzései helytállók, évtizedek óta nem tapasztalt éhínség több százezer gyermek életét követelheti. Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy ezt elkerülhessük” – húzta alá Janti Soeripto, a segélyszervezet vezetője.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Jajha Arhab