A friss közleményben arról nem írtak, hogy mire alapozzák ezen becslésüket. A halálos áldozatok számára vonatkozólag hivatalos adatokat nem tettek még közzé, és mivel a kommunikációs hálózatok nem működnek megfelelően a régióban, nehéz megerősíteni a szembenálló felek különböző állításait.
A három párt beavatkozásra szólította fel a nemzetközi közösséget, mielőtt „szörnyű valósággá válik egy bibliai mértékű humanitárius katasztrófa”.
Kiemelték: biztosítani kell a fegyveres erők azonnali kivonását a térségből, illetve független kivizsgálást kell indítani, párbeszédet kell hirdetni a két oldal között, fokozni kell a humanitárius segítségnyújtást, valamint be kell engedni a területre a sajtót. Az aláírók egyebek mellett mesterséges éhínség előidézésével vádolják a kormányt, aláhúzva, hogy a hadsereg termőföldeket égetett fel, haszonállatokat mészárolt le, illetve lakóházakat fosztott ki és rombolt le.
Az etióp hadsereg november 4-én indított offenzívát a régiót korábban uraló Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) ellen, amelyet felkeléssel vádolt.
Ezrek haltak meg, és további több mint 300 ezren menekültek el otthonukból a harcok és légicsapások elől, humanitárius katasztrófa alakult ki a már amúgy is szegény, körülbelül hatmillió lakosú térségben. A 2019-ben Nobel-békedíjjal jutalmazott Abij Ahmed kormányfő november végén bejelentette a tartományi székhely, Mekele bevételét és a harcok végét, ám a TPLF több egysége gerillaharcot hirdetett a kormányerők ellen.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq