Fordulat: fontos kérdésben kapott engedményt Magyarország az Egyesült Államoktól
Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az orosz Gazprombankkal szemben, de Magyarország mentességet kapott.
A törvénytervezet célja a diszkrimináció és megosztottság megelőzése lenne.
Nyugat-Virginia a legújabb amerikai állam, ahonnan kitiltanák az úgynevezett „kritikai fajelméletet” az állami munkahelyekről, iskolákból és kormányhivatalokból – írja a The Daily Wire. Egy new hampshire-i képviselői szerint az említett kritikai „tudomány” azt hirdeti, hogy
az Egyesült Államok alapjaiban véve rasszista, akik pedig itt születtek, azok örökletesen elnyomók, mindenki más pedig elnyomott”.
Republikánus küzdelem a rasszizmus és a szexizmus ellen
A szóban forgó törvénytervezetet a nyugat-virginiai Republikánus Párt jegyzi. A 2595-ös javaslat megtiltana „minden diszkriminációs és megosztó tevékenységet” az állami munkahelyeken, véget vetne a „megosztó tanok oktatásának” a nyugat-virginiai iskolákban, és leállítaná azoknak a hivataloknak az állami támogatását, amelyek „megosztó dolgokat népszerűsítenek”.
A fentebb említett kritikai fajelmélet mellett a „megosztó tanok” közé tartoznak azok, amelyek szerint
valamely rassz vagy nem felsőbbrendű a másik rasszhoz vagy nemhez képest”
Ezen felül tiltanák azokat az elképzeléseket is, amelyek szerint „az Egyesült Államok alapjaiban rasszista vagy szexista”. Ide sorolja még a jogszabály azt az elméletet is, amely szerint „valamely személy, a neme vagy rassza alapján örökletesen rasszista, szexista, vagy elnyomó”.
A szóban forgó szabályozás emellett visszaszorítaná azon gondolatok népszerűsítését is, amelyek szerint bárkit is előnyben kell részesíteni vagy diszkriminálni faji vagy nemi hovatartozása miatt, illetve azt is, amely szerint „az individuum karakterét szükségszerűen a neme vagy a faji hovatartozása determinálja”.
Trump örökségének folytatása
Korábban Donald Trump volt az, aki még elnöki hivatalának ideje alatt kísérletet tett a kritikai fajelmélet korlátozására. A volt elnök véleménye szerint ugyanis az elmélet rasszista volt és a hirdetői „őrültségeket” követeltek az emberektől.
Nyugat Virginia nem az első állam, amely ilyen szabályozást vezet be, és valószínűleg nem is az utolsó. Korábban New Hampshire terjesztett elő ezzel a kérdéssel foglalkozó jogszabályt, és a jövőben Arkansas és Georgia államok is azon igyekeznek, hogy visszaszorítsák a kritikai fajelméletet.
Címlapképen: BLM tüntetés. Kép forrása: AFP, Stephen Zenner