Az éj sötétjéből támadott a Nemesis: pusztító csapásokkal okozott fájdalmas veszteségeket Oroszországnak (VIDEÓ)
Moszkva eddig 57 indítóegységet veszített a Buk-rendszerekhez tartozó eszközökből.
Az 1920-as években azt hitték hamisítvány, most a Metropolitan Művészeti Múzeum állandó kiállításának része.
Mátyás király az egyik legismertebb középkori magyar uralkodó, akit a mesék általában az igazságos jelzővel illetnek, a történelmi emlékezetben pedig főként erőskezű, művészetpártoló uralkodóként él, aki felvirágoztatta az országot. Az uralkodása alatt készült épületeknek mára már nagyrészt csak a romjai állnak, az udvarába érkezett különleges ajándékok, illetve az ott készült és megrendelt munkák egy része azonban a mai napig megtekinthető. Ilyen például a híres könyvtára, a Bibliotheca Corviniana, amelyből kétszáztizenhat kötet ma is megtalálható, ötvenöt ma is Magyarországon.
Egyéb hozzá kötődő műtárgyak esetében azonban sokkal rosszabbul állunk – hívja fel a figyelmet a 24.hu. A lap egy, az uralkodó által feltehetően sosem vagy alig használt számszeríj történetét mutatja be. Az említett fegyvert a Metropolitan Museum of Art egyik termében tekinthetik meg az érdeklődők.
Az 1489-ben készült csontberakásos számszeríj bécsi fegyverkészítő mesterek munkáját dicséri. A múzeum állandó kiállításának évtizedek óta részét képező fegyverről így írnak az intézmény honlapján:
„Ez a számszeríj a díszítmény részét képező címerek egyik legkorábbi példája. Corvin Mátyás (1443–1490) magyar és cseh király számára készült, látható rajta a saját, illetve a királyságának címere. Gazdag díszítettsége mellett a számszeríj kifinomult elsütőrendszere miatt is kivételes.”
A kutatók mai álláspontja szerint a 2284 grammos fegyver eredeti. Hetvenöt évvel ezelőtt ez nem volt ennyire egyértelmű, a Budapest folyóirat hasábjain (1946/7.) Genthon István művészettörténész kifejtette, hogy egy XIX. század elejéről származó angol hamisítványról van szó. Ebben az időszakban ugyanis divatosnak számított híres emberek fegyvereit gyűjteni – tette hozzá.
Az egyébként elismert szakember szerint a számszeríjat a húszas évek elején a Nemzeti Múzeumnak is felajánlották, az intézmény akkori vezetője, Varjú Elemér (1873–1945) azonban gyanúsnak ítélte azt, mivel a címer egy korábban nem ismert módon volt elrendezve a fegyver díszítésén. Az ajánlatot elutasította, a számszeríj pedig a müncheni Julius Böhler cégnél cserélt gazdát, és került kétezer dollárért New Yorkba.
Az üzletre 1925-ben került sor, a régi fegyverek egyik legjelentősebb szakértője Bashford Dean bonyolította le az adásvételt. Genthon elmondása szerint fél évvel később Dean egy csereüzlet részeként felajánlotta a Nemzeti Múzeumnak a műtárgyat, nem is kért érte sokat, szinte semmit, de az üzletet nem kötötték meg.
(További képeket a múzeum honlapján talál.)
(Fotó: Wikimedia Commons)