Izrael szerint a Golán-fennsík örökre az ország része marad

2021. február 09. 14:49

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala keddi közleményében Antony Blinken amerikai külügyminiszter nyilatkozatára reagált.

2021. február 09. 14:49

Antony Blinken amerikai külügyminiszter egy hétfői interjújában kitért az elől a kérdés elől, hogy Joe Biden új elnök kormánya fenntartja-e Washington hivatalos álláspontjaként a Golán-fennsík elismerését Izrael részeként, ami az előző elnök, Donald Trump intézkedése volt.

Donald Trump elismerte az izraeli uralmat

Blinken csak annyit mondott az ezt firtató kérdésre a CNN hírtévé riporterének, hogy

a Biden-kormány elismeri: a Golán fontos Izrael biztonsága szempontjából.

Trump az Egyesült Államok nevében 2019-ben ismerte el, hogy a terület Izrael része, ami éles váltás volt az amerikai külpolitikában a korábbi fél évszázadhoz képest. Izrael az 1967-es közel-keleti háborúban vette el a Golánt Szíriától, és 1981-ben magához is csatolta, amit a nemzetközi közöség nem ismer el.

A Golan fennsík kulcsfontosságú

„A Golán feletti ellenőrzés mint gyakorlati kérdés szerintem továbbra is nagyon fontos Izrael biztonsága szempontjából. Jogi szempontból más a helyzet, és ha idővel változik a helyzet Szíriában, akkor át fogjuk tekinteni a kérdést, de ettől most nagyon messze vagyunk” – mondta a külügyminiszter. „Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya és az Irán támogatta milíciák jelenléte jelentős biztonsági fenyegetést jelentenek ott Izraelnek” – tette hozzá.

Biden tanácsadói úgy nyilatkoztak eddig, hogy az elnök nem fogja visszavonni a Golán Washington általi elismerését izraeli területként.

Blinken megerősítette a Biden-kormány azon álláspontját, hogy az amerikai nagykövetség Jeruzsálemben marad, minthogy a Trump-kormány elismerte a várost Izrael fővárosának, és áttetette oda a külképviseletet Tel-Avivból, ami szintén szakítás volt a korábbi amerikai külpolitikával. A nemzetközi közösség szemében továbbra is az utóbbi Izrael fővárosa.

Donald Trump szorosan működött együtt Izraellel

Trump a közel-keleti politikában szorosan együttműködött Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, aki a legközelebbi szövetségese volt a térségben. Az Egyesült Államok hagyományosan is Izrael egyik legközelebbi szövetségese. Biden és kampánycsapata azonban az eddigi nyilatkozataik alapján más politikát akar folytatni a palesztinokkal szemben, mint elődje, helyre akarja állítani velük azt a kapcsolatot, amelyet a Trump előtti elnökök ápoltak. Biden fel akarja újítani a segélyfolyósítást a palesztinoknak, és nem akar egyoldalú, velük nem egyeztetett lépéseket tenni, mint például, hogy szó nélkül tűri zsidó lakótelepek építését megszállt palesztin területeken.

Izrael szerint a fennsík az ország része

„Izrael álláspontja ebben a kérdésben egyértelmű: a Golán-fennsík minden lehetséges forgatókönyv esetén izraeli marad” – hangsúlyozta a miniszterelnöki hivatal Jeruzsálemben. A szűkszavú szöveggel Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábbi nyilatkozatára válaszoltak, amely szerint az Egyesült Államok elismeri, hogy Izrael biztonsága szempontjából fontos a Szíriától az 1967-es, hatnapos háborúban elfoglalt terület, de ez a jövőben megváltozhat egy esetleges szíriai politikai változás nyomán.

A kérdés az amerikai politika visszatérését jelzi a hagyományos amerikai közel-keleti állásponthoz,

amelytől Donald Trump előző elnök eltért. Trump az Egyesült Államok nevében 2019-ben ismerte el Izrael részének a területet, ami éles váltás volt az amerikai külpolitikában a korábbi fél évszázadhoz képest. Izrael az 1967-es közel-keleti háborúban foglalta el a Golán-fennsík nyugati felét Szíriától, és 1981-ben törvényben be is kebelezte, de ezt a lépést a nemzetközi közösség nem ismeri el.

A Golán-fennsíkon található négy drúz faluban mintegy 23 ezren laknak. Ők felvehetik az izraeli állampolgárságot, azonban többségük továbbra is Szíria állampolgárának tekinti magát. Mellettük szintén mintegy 20 ezer izraeli lakik az 1967 után a fennsíkon létrehozott izraeli településeken. A drúz települések lakói folyamatosan ápolják a rokoni és gazdasági kapcsolatokat a jelenlegi határ túloldalán, Szíriában élő családtagjaikkal, és lehetségesnek tekintik, hogy a jövőben nemzetközi megállapodások nyomán visszakerülhetnek szíriai fennhatóság alá.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!