Tim Cook vezérigazgató tette nyilvánossá azt az adatot, amely szerint az Apple az elmúlt 6 évben körülbelül 100 céget vásárolt fel. Ez gyakorlatilag három- illetve négyhetente egy új vállalatot jelent. Cook azt mondta, hogy a felvásárlások célkeresztjében a technológia és a tehetség állt.
Van itt minden
Az elmúlt évtizedben az Apple legnagyobb felvásárlása a Beats megszerzése volt. A fejhallgatókat gyártó vállalatért akkor 3 milliárd dollárt fizettek.
A fenti viszont különleges eset. A techóriás ugyanis általában inkább kisebb tech-vállalatokat vásárol, hogy aztán beépítse az innovációikat a saját termékeibe. Jó példa erre a PrimseSense, amelynek a technolólgiája szolgáltatja az alapot az Apple FaceID-hez.
Ezen felül elmondható, hogy az Apple befektetései és felvásárlásai a mai napig nagyon változatosak. Tavaly például több mesterséges intelligenciával foglalkozó céget is felvásárolt, de beszállt a versenybe a virtuális valóság és a podcast területén is.
Van miből
Az Apple idén minden idők legnagyobb bevételét generálta, miután 2021 első negyedében 111,4 milliárd dollárt hozott. A cég emellett már 2 billió dollárt ér, szóval mindent egybevetve könnyű dolga van felvásárlásügyben.
A tőkebőség ellenére a techcég a mai napig válogatós azzal kapcsolatban, hogy hova teszi a pénzét. Például, amikor 2013-ban Elon Musk, a Tesla alapítója megkereste Tim Cookot, hogy vásárolja fel az elektromos autókat gyártó cégét, Tim Cook nem élt a lehetőséggel.
Összehasonlításképpen tehát az Apple valójában sokkal visszafogottabb a versenytársaihoz viszonyítva. A fentebb említett Beats-felvásárlás ugyanis kvázi eltörpül ahhoz a 26 milliárd dollárhoz képest, amit a Microsoft a LinkedInért fizetett. Sőt, az Apple tíz legnagyobb felvásárlása sem tenné ki az előbb említett összeget.
Kép forrása: AFP, Miguel Medina