hogy hívjuk fel egymás figyelmét a közösségi médiában is a kifogásolható tartalomra; hogy megosztásainkkal segítsünk a valódi fiókoknak és demokratikus kampányoknak, ne csak a veszélyesekre reagáljunk; és hogy „őszintén, ismét hitet tegyünk a liberális demokrácia – konkrétabban az ideológiai sokszínűség – szükségessége mellett, és ne törzsiesen, hanem ideologikusan cselekedjünk”.
A második megszólaló Ilan Chabay, a Kiotói Egyetem vendégprofesszora, a potsdami Felsőbbfokú Fenntarthatósági Tanulmányok Intézetének (IASS) stratégiai igazgatója, az Arizona State University adjunktusa volt. Chabay az álhírek kapcsán kialakult „álhír-hidegháborúról” beszélt, és reményét fejezte ki, hogy a demokrácia közös nevezőként elhozhatja a kétoldalú fegyverkezés végét. Chabay rámutatott arra, hogy „az embereknek a történelem legkülönbözőbb pontjain voltak és vannak narratíváik – szóösszetételekként, képekként, zeneként, minden olyan médiumon, amely orientálja a kultúrát, és segít a közösségeket összetartani”.
Az egyes narratívák különböző fajtái szerinte külön társadalmi csoportokat hoznak létre, és
az a narratíva marad releváns, amely „intenzív polarizációt és bizalmatlanságot” okoz.
okoz.Az álhír-hidegháborút szerinte úgy lehet megállítani, ha a „disztópikus identitásokat, a társadalom szélére szorulás forrásait elemezzük”, és megértjük, miért vevők bizonyos társadalmi csoportok az álhírekre.
Csepeli György szociológus, szociálpszichológus, az ELTE professor emeritusa rövid hozzászólásában azzal egészítette ki Chabay mondandóját, hogy szerinte „a közösségi média lerombolta azon védműveket, amelyek a félinformációk terjedését gátolták”, és „a tanulatlan tömegek forradalmához vezetett”.
Ahmet Evin professzor, az isztambuli Sabancı Egyetem bölcsészettudományi karának alapító dékánja úgy látja, az álhírek „az ország legmagasabb rangú tisztviselőjének bárdolatlan, többek között a Twitteren is megosztott nézetei” miatt váltak problémává az Egyesült Államokban. Mindemellett azonban fenntartotta, hogy „a sajtószabadság a demokratikus politika sine qua nonja”, akkor is, ha „különösen zavaró volt, ahogy Donald Trump a politikai támogatóinak felspanolására használta a Twittert”. Zárásul felhívta a figyelmet arra is, hogy
az összeesküvés-elméletek, az ellenőrizetlen pletykák rendszertünetek,
„a pletyka a nem transzparens rendszerek sajátja”.