Teret enged az online visszaéléseknek az új uniós irányelv

2020. december 22. 11:57

Az ePrivacy irányelvvel az Unió azt szerette volna elérni, hogy a magánélet tiszteletben tartása érdekében a techcégek az online üzeneteket ne tudják megfigyelni. Az irányelv azonban semmilyen esetben sem teszi lehetővé az üzenetek nyomon követését, ami megnehezíti a gyermekekkel szemben elkövetett visszaélések elleni küzdelmet.

2020. december 22. 11:57
null

A Facebook az uniós szabálykörnyezet megváltozása miatt több funkciót is kikapcsolt a Messenger és az Instagram üzenetküldő platformokon. Így többek között a Messengerben indított szavazások, illetve az Instagram „szelfi matricái" sem működnek Európában. Azonban a techcég nemcsak az egyes interaktív, hanem a biztonságos felhasználói élményt elősegítő funkciókat is lekapcsolta.

Tegnap óta Európában a Facebook automatikus üzenetellenőrző rendszere nem működik,

amely eddig a magánbeszélgetések ellenőrzésével képes volt kiszűrni az esetleges visszaéléseket.  

A Facebook szerint a felhasználói biztonságot garantáló funkció kikapcsolása az ePrivacy irányelv, vagyis az elektronikus hírközlési adatvédelmi irányelv miatt történt. A december 21-én bevezetésre került uniós jogi aktus azzal a céllal született meg, hogy – a magánélet tiszteletben tartása érdekében – a személyes adatok védelme az online térben is biztosított legyen. Ennek érdekében

az Unió megtiltotta, hogy a techcégek a platformokon továbbított üzeneteket megfigyeljék, a beszélgetéseket lehallgassák és kommunikációs metaadatokat tároljanak,

anélkül, hogy a felhasználók előzetesen jóváhagyták volna ezen tevékenységeket. 

Az irányelv életbelépésekor a Facebook minden olyan funkciót kikapcsolt, ami esetlegesen megsértheti az Európai Unióban alkalmazott új szabályokat, ezzel pedig teret engedett a kiskorúak ellen elkövetett visszaéléseknek és szexuális zaklatásoknak. Az automatikus üzenetellenőrző szolgáltatás hiányában nehezen lehet azonosítani a zaklatókat és a pedofil tartalmak megosztása az online üzenetekben adatrögzítés nélkül folyhat az Unió területén. 

Az ePrivacy irányelvvel kapcsolatos aggályok a technológiai cégek és az Unió előtt sem voltak ismeretlenek, azonban egyik fél sem tett semmit azért, hogy a gyermekek biztonsága a digitális térben december 21-e után is biztosított legyen.

Az Európai Unió Tanácsa októberben jelezte, hogy az irányelv egyik aggályos pontja, hogy a gyermekek védelme érdekében sem biztosít lehetőséget az üzenetek nyomon követésére. Emiatt az uniós intézmény arra figyelmeztetett, hogy mihamarabbi felülvizsgálatra van szükség, ezt azonban az Unió a hatálybalépésig nem folytatta le. 

A gyermekvédelemmel foglalkozó amerikai US National Center for Missing & Exploited Children szervezet úgy véli, hogy a Facebook metaadatainak kiesése komoly problémát jelent. Számításaik szerint az Európai Unióban havi szinten 250 ezer olyan gyermekekkel szemben elkövetett visszaélés történik az online térben, amelyet a hatóságok felé jeleznek. A bejelentések túlnyomó része eddig a Facebooktól érkezett, hiszen az Instagramot és WhatsAppot is tulajdonló techcég közel egyeduralkodó az üzenetküldő szolgáltatások piacán. 

A Facebook által továbbított adatok kiesésével a határokon átívelő, bűnszervezetben elkövetett gyermekekkel szembeni visszaéléseket nem tudják olyan hatékonyan felgöngyölíteni a hatóságok, mint eddig. Megoldást egyedül az irányelv felülvizsgálata hozhat, amit az Európai Bizottság előreláthatóan csak a jövő év folyamán fog kezdeményezni. 

Gergi-Horgos Mátyás 

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2021. január 01. 14:39
"Az irányelv azonban semmilyen esetben sem teszi lehetővé az üzenetek nyomon követését, ami megnehezíti a gyermekekkel szemben elkövetett visszaélések elleni küzdelmet. " Ez csak ürügy a cenzúrára és a megfigyelésre. Az online üzenetek hányad része köthető gyermekekkel szembeni visszaéléshez? Vagy akár akármilyen bűnözéshez? Ráadásul ezek magáncégek, semmiféle közük nincsen a bűnüldözéshez és így joguk sincsen az emberek megfigyelésére. Tessék a bíróságtól engedélyt kérni a megfigyelésre alapos gyanú esetén! S ugyan nem mindig mindenkit megfigyelni és ellenőrizni.
Akitlosz
2021. január 01. 14:39
"a felhasználók előzetesen jóváhagyták volna ezen tevékenységeket. " Tehetnek egyebet a felhasználók, minthogy jóváhagyják? Ha nem hagyják jóvá, akkor nem érik el a szolgáltatást.
jóember
2021. január 01. 14:39
Az egyébként tényleg furcsa, hogy míg a nyomozó hatóságnak bírói engedélyre van szüksége egy lehallgatáshoz, amit csak nyomós indok esetén kap meg, addig ezek csak úgy simán lehallgatnak bárkit és még büntetnek is. Mindezt törvényi felhatalmazás nélkül.
bunko_jobbos
2021. január 01. 14:39
Tipikus multicéges trükk: amikor olyan szabályt hoznak, ami fáj nekik, gyorsan kitalálnak az ügyvédjeik valami hajánál előrángatott faszságot, hogy ez miért szar -nem nekik, á, dehogy- a világnak. Le kell szarni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!