Szánthó: Donald Trump visszatérésével egyértelműen új korszak kezdődött a világban
Ahogy közeleg Donald Trump beiktatásának időpontja, úgy egyre intenzívebb munkára van szükség annak érdekében, hogy legyen béke.
Az ENSZ emberi jogi irodája bírálta, hogy Trump kegyelmet adott egy iraki mészárlás elkövetőinek.
Az ENSZ emberi jogi irodája elítélte szerdán, hogy Donald Trump amerikai elnök kegyelemben részesítette a Blackwater Worldwide biztonsági cég négy alkalmazottját, akik részt vettek egy 14 civil halálával járó 2007-es iraki vérengzésben.
„Legalább 34 fegyvertelen iraki civilt, köztük nőket és gyerekeket öltek vagy sebesítettek meg igazolatlanul, provokáció nélkül a Blackwater testőrei. A testőrök fegyvert kizárólag önvédelmi célból, végső eszközként használhattak volna” – közölte 2008. december 8-án Pat Rowan, nemzetbiztonságért felelős akkori igazságügyminiszter-helyettes.
A lövöldözésben 17 iraki halt meg. Az óriási felháborodást keltett eset után a Blackwater azzal védekezett, hogy felkelők támadtak a gépkocsioszlopra, a biztonsági erők csak viszonozták a tüzet. Egyesek szerint a biztonságiak vaktában lövöldözni kezdtek, miután autóik közelében aknagránátok csapódtak be. Iraki szemtanúk azt állították, hogy nem érte támadás a járműoszlopot, és az amerikaiak ok nélkül kezdtek lövöldözni, amikor a konvoj közlekedési dugóba szorult egy iraki katonai ellenőrzési pont előtt. A botrányt ítélet követte: négy személyt életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéltek az eset kapcsán.
„Ezen négy személyt tizenkét évtől életfogytig terjedő szabadságvesztésre ítélték, egyebek mellett előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölés vádjával” – közölte Marta Hurtado, a testület szóvivője, „súlyos aggodalmát” fejezve ki az amerikai elnök döntésével kapcsolatban.
Több iraki tisztségviselő is nyilatkozott az AFP francia hírügynökségnek, és mindannyian felháborodásuknak adtak hangot az üggyel kapcsolatban. Az amerikai kormánnyal szerződéses viszonyban álló Blackwater Worldwide emberei egy diplomáciai konvoj útját biztosították 2007-ben Bagdadban, amikor egy zsúfolt kereszteződésben – állításuk szerint – támadás érte őket és önvédelemből lövöldözni kezdtek. Az ügyészség azonban nem fogadta el az önvédelemre való hivatkozást, és azt állította, hogy a Blackwater biztonsági alkalmazottai mély közönnyel viseltettek a vérengzés iránt, amelyhez cselekedeteik vezettek.
(MTI)