Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az Európai Gyógyszerügynökség online rendszerét heckertámadás érte, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet pedig már minden vakcinával kapcsolatos információt USB-n kér. Az online térből az offline térbe költözik a vakcinák fejlesztése.
A koronavírus elleni vakcinafejlesztés előmozdításában aktív szerepet játszó Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerverét a múlt héten feltörték.
A hackerek a biztonsági rést kihasználva több oltóanyagot fejlesztő cég, így a BioNTech és a Pfizer dokumentumaihoz is hozzáfértek,
mivel a Gyógyszerügynökség szorosan együttműködik a vállalatokkal a vakcinák mihamarabbi engedélyeztetése érdekében.
Az ügyben érintett két vállalat jelezte, hogy saját szervereiket nem érte támadás, azonban a két cég által közösen fejlesztett vakcina engedélyeztetéséhez csatolt dokumentumok kiszivárogtak. Az Európai Gyógyszerügynökség a kibertámadás miatt azonnali vizsgálatot rendelt el. Az incidens nem érinti hátrányosan az engedélyezési folyamatot, így tovább folyhat a vakcina ellenőrzése.
Az adathalászokkal nemcsak az európai, hanem a tengerentúli felügyeletnek is meggyűlik a baja.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) vezetése arra kérte a gyártókat, ne az online szerverükön keresztül továbbítsák az engedélyezése váró vakcinák adatait.
Az FDA – kissé talán szokatlan módon – USB adattárolón várja a dokumentumokat. A külső adathordozót a gyártóknak előbb a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) munkatársainak kell átadniuk, akik ezt követően biztonságosan kézbesítik a fájlokat.
A szigorúbb biztonsági előírások, illetve az offline módszerekre való átállás megalapozottságát jelzi, hogy
a 2020-as évben, a koronavírus-járvány árnyékában egyre gyakoribbá váltak a célzott kibertámadások.
A brit kiberbiztonságért felelős kormányzati szerv, a Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) novemberi jelentése szerint a kórházi szerverek, illetve a kutatóközpontok vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben. Az Egyesült Királyság elhárítói az év első kilenc hónapjában összesen 723 támadást azonosítottak, az esetek 27 százaléka a járvánnyal volt kapcsolatban.
A támadások hátterét illetően továbbra is nagy a bizonytalanság. A brit hírszerzés még a nyár folyamán hívta fel a figyelmet, hogy a briti, amerikai és kanadai gyógyszergyártókat, kutatóközpontokat orosz hackerek támadják, akik közvetett módon az orosz titkosszolgálattal állnak összeköttetésben. Az Egyesült Államok ugyanakkor az elmúlt 12 hónapban többször is a kínai beavatkozás veszélyeire figyelmeztetett.
A koronavírus-járvány sokkhatása, illetve a vakcina fejlesztéséért indított globális verseny egyszersmind felértékelték a kiberbiztonság szerepét.
A fejlesztőknek, az ügynökségeknek és államoknak nemcsak a vírussal, hanem az adatokkal való visszaélésekkel is szembe kell nézniük, ami a támadásokat látva komoly kihívásnak ígérkezik. Az online tér kiszolgáltatottsága, illetve az FDA által alkalmazott előírások rávilágítanak, hogy a 21. században az adat többet ér a pénznél is.
Gergi-Horgos Mátyás
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.