10-15 évvel korábban nem gondoltuk volna, hogy ennyire visszatérő téma lesz a jogállamiság kérdése
2020. december 17. 14:49
A feltételrendszer másodlagos jogszabálynak minősül, vagyis nem helyettesíti a szerződések rendelkezéseit.
2020. december 17. 14:49
3 p
0
0
144
Mentés
„10-15 évvel korábban nem gondoltuk volna, hogy ennyire visszatérő téma lesz a jogállamiság kérdése. A 7. cikk szerinti eljárás vagy a szavazás elhúzódása, vagy pedig a körülményekre tekintettel nem tudott lezárulni. Ezért volt kiemelten fontos z, hogy a költségvetés vonatkozásában feltételként legyen meghatározva a jogállamisági kritériumok megvalósulása; a megfelelő jogállami környezet feltételezi ugyanis a pénzeszközök helyes felhasználását.
A feltételrendszer azonban másodlagos jogszabálynak minősül, vagyis nem helyettesíti a szerződések rendelkezéseit. Úgy gondolom, hogy megtaláltuk a megfelelő módját annak a biztosítására, hogy amennyiben egy tagállamban sérül a jogállamiság – és ez egyértelmű összefüggésben van a költségvetéssel, akkor a Bizottság úgy dönthessen: mindaddig, amíg a sérelmezett körülmények nem kerülnek kiigazításra, nem folyósítja az anyagi támogatásokat az adott tagállam számára.
(...)
Ezért dolgoztuk ki a „kondicionalitási-mechanizmus” kifejezést, és állapodtunk meg abban, hogy az Európai Tanácshoz fordulhasson az a tagállam, amelyik a jogállamiság sérelme miatt anyagi forrásoktól esik el. A Tanács pedig részletesen, de záros határidőn belül megvitatja az esetet.
Mivel Magyarország és Lengyelország kétségbe vonták, hogy a feltételrendszer összhangban áll 7. cikkel - ezt Európai Tanács Jogi Szolgálata egyébként cáfolta − e tagállamok előtt nyitva áll, hogy az Európai Bírósághoz forduljanak. Ha így tesznek, mindaddig, amíg a Bíróság ki nem mondja, hogy szerződéssel a mechanizmus összhangban áll-e vagy sem, addig a Bizottság nem hajtja végre az intézkedést.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Ahogy az egy állami vezető esetében, például egy miniszterelnöknél vagy miniszternél szokás, ha valamilyen egészségügyi probléma miatt kórházba kerül és nem tudja normál rendben ellátni a feladatait, akkor arról tájékoztatják a közvéleményt.
„Nem volt vicc, amit az elnökség elején elmondtunk: Tegyük Európát újra naggyá, ez az útja a versenyképességnek és a túlélésnek” – mondta Orbán Viktor.
Egy Schengen ide, egy EU-csatlakozási lendítés oda, nem mondhatjuk, hogy hazánk nem állt volna ki a térségért. Sőt, négy ország is nagyon hálás lehet. Összeszedtük, kik és miért!
„Az elektronikus betegakta 23 év után most már tényleg jön” – ígéri a német kancellár.
p
0
1
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 144 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2022. március 03. 03:31
Merkel néni, az a baj, hogy nem a segítségen és a közös boldoguláson gondolkodnak, hanem egymás akadályoztatásán meg marginális dolgokon.
Abszolút lefokozhatna az EP-t, ha megegyezne Macron-nal, hogy tizedére csökkenti a létszámát és minden jogkört visszavesz. Maga után a vízözön, tegyen végre valami jót ami kellemetlen, de nagyon hasznos.
Induljon közös haderő, legyen műholdas megfigyelés a Földközi tengeren és legyen tűzparancs és toloncolás. Adjon az euróból beruházásokat a délieknek, zsarolja meg a törököt és nyíltan adja vissza Putyinnak az ukránokat, hogy szétszedhesse azt a tákolmányt. Lenne még ötletem, de már késő és kegyed sosem a határozottságáról meg az eredményességéről volt híres.
Az elmúlt évtized alatt tönkretette a kontinenst.
FDJ Angie egy hosszútávú projekt bimbója volt, a gyümölcse mára már beérett! A nagy hatalomtechnikus Ttlán már kissé túlérett.
A munkát elvégezte,lassan kihátrál a hatalom sáncai mögül. Mostani nyilatkozata maga a lassú, rugalmas elszakadás.
Mert 10-15 évvel még nem bízott meg azzal senki, hogy elárulva hazádat és Európát eláraszd több millió muszlim bevándorlóval.
Aztán amikor rájöttél, hogy a selejtje jött, már osztanád szét és aki nem kér belőle, azokat zsaroltatod a jogállamisággal.