Lebukott a magyargyűlölő Manfred Weber
De mit várhatunk egy gyenge, legjobb esetben is maximum közepes képességű embertől, aki így is jelentős karriert futott be.
A holland NRC Handelsblad újságírója készített interjút Laura Codruța Kövesi európai főügyésszel. Az interjúból többek között az derül ki, hogy a főügyész közvetetten az euroszkepticizmus ellen is harcolni kíván.
„Kövesi lesz a felelős az unión belüli korrupció és csalás elleni küzdelemért”, írja Sadée cikke bevezetőjében. Az interjú magyar vonatkozású részében Sadée felteszi a kérdést, hogy Laura Codruța Kövesi csalódott-e, amiért Lengyelország és Magyarország kategorikusan elutasítják az Európai Ügyészséget (EPPO).
A főügyész válasza: „erről a politikai döntésről nem nyilatkozom.”
„De egy olyan országban, mint Magyarország sok az EU-s támogatásokkal történő visszaélés”, veti fel Sadée.
Kövesi válaszában kifejti:
„Ha EU-s pénzekkel történő magyarországi csalásnak nyoma van EPPO-tagállamokban, úgy a magyar igazságügy köteles megosztani az információját.
Amikor Romániában tevékenykedtem ügyészként a korrupció ellen, a szálak majdnem mindig átvezettek a magyar és bolgár szomszédos országokhoz. Ismerem a régiót, ez segít. De most az egész EU nevében ügyészkedem. És higgye el: egyetlen EU-tagállamnak sem tiszták a kezei.”
Sadéé kérdésére, hogy mitől fél Magyarország és Lengyelország, miért nem akarnak beleegyezni abba, hogy az EU-s pénzeket a jogállamiság tiszteletben tartásához kössék, Kövesi ismét úgy felel, hogy „ez politikai kérdés, erről nem nyilatkozik”.
Arra az újságírói felvetésre, hogy az Európai Ügyészség hogyan kíván dacolni a politikai nyomással, Köves azt felelte, hogy noha a testületnek „távol kell maradnia a mindennapi politikától, mégis
azt reméli, hogy a testület működésének közvetett eredménye az lesz, hogy az ügyészség képes lesz formálni a közvéleményt az Európai Uniót illetően.”
Kövesi szerint ugyanis jelenleg az „az uniós pénzügyek célszerűtlen felhasználása az euroszkepticizmus malmára hajtja a vizet”, s a főügyész azt várja a munkától, hogy az ügyészség „legalábbis részben képes lesz eloszlatni az uniós polgárok dühét.”
(Laura Codruța Kövesi a kolozsvári egyetemen végzett jogász. A főügyész volt házastársa, Kövesi Eduárd vezetéknevét nevét vette fel, amelyet ma is használ. 2006 és 2012 között Románia főügyésze, 2013 és 2018 között pedig a Románia Főügyészi Hivatala keretében működő Országos Korrupcióellenes Ügyészség vezető ügyésze, 2019-től pedig az Európai Ügyészség főügyésze.)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.