Oroszország segítséget ígért Örményországnak

2020. november 21. 15:09

Az orosz védelmi miniszter megígérte szombaton örményországi látogatásán, hogy Moszkva segít Jerevánnak megküzdeni annak a rövid háborúnak a következményeivel, amelyet az örmények a Hegyi-Karabah régióért vívtak Azerbajdzsánnal.

2020. november 21. 15:09
null

Az orosz védelmi miniszter megígérte szombaton örményországi látogatásán, hogy Moszkva segít Jerevánnak megküzdeni annak a rövid háborúnak a következményeivel, amelyet az örmények a Hegyi-Karabah régióért vívtak Azerbajdzsánnal. Szergej Sojgu ugyanakkor azt is elmondta: az orosz segítségnyújtás feltétele, hogy Örményország maradéktalanul betartsa az orosz közvetítéssel e hónapban tető alá hozott, a hathetes fegyveres konfliktust lezáró megállapodást. Örményországban óriási felháborodást keltett, hogy az örmény kormány aláírta a megállapodást, és ezzel jelentős területekről lemondott Hegyi-Karabahban. Nikol Pasinján kormányfő a tiltakozások hatására menesztett több kormánytagot, köztük a védelmi és a külügyi tárca vezetőjét, de az ellenzék a teljes kormány távozását követeli, élén a miniszterelnökkel. Erre az ingatag örmény belpolitikai helyzetre utalva figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök arra, hogy a harcok kiújulhatnak, ha bármelyik fél megsérti a megállapodást.

Örményország hivatalosan nem állt háborúban Azerbajdzsánnal, de támogatta a hegyi-karabahi, el nem ismert örmény köztársaság önvédelmi harcát, Azerbajdzsán viszont Törökországtól kapott jelentős politikai és fegyveres támogatást. Moszkva magas rangú kormányzati delegációt menesztett szombaton Jerevánba, ennek tagja volt Szergej Sojgu és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Az orosz védelmi miniszter úgy értékelte, hogy jelenleg nyugodt a helyzet Hegyi-Karabahban, ahol 2 ezer orosz katona állomásozik, és ügyel a fegyvernyugvás betartására. Szergej Lavrov a Hegyi-Karabahból elmenekült több tízezer embernek nyújtandó humanitárius segítségről és ezzel összefüggésben a koronavírus elleni, orosz fejlesztésű Szputnyik-V védőoltás, valamint orosz orvosok Örményországba küldéséről tárgyalt az örmény kormányfővel. Nikol Pasinján kijelentette, hogy Oroszország a konfliktus alatt végig támogatta Örményországot. Ezzel ellentmondott annak az Örményországban uralkodó érzületnek, amely szerint Moszkva, Jereván hagyományos szövetségese nem nyújtott elegendő segítséget Örményországnak az Azerbajdzsán elleni fegyveres konfliktusban. „Nagyon fontos, hogy elmélyítsük a viszonyt (Oroszországgal), különösen a jelenlegi helyzetben” – mondta az örmény kormányfő.

Az évtizedek óta vitatott hovatartozású, hivatalosan Azerbajdzsán részét képező, többségében örmények lakta Hegyi-Karabah a Szovjetunió felbomlása után, az 1990-es évek elején kinyilvánította elszakadását Azerbajdzsántól, majd kikiáltotta függetlenségét, ezt azonban egyetlen ország sem ismerte el, beleértve Örményországot. Az azeri hadsereg a szeptember 27-től november 9-ig tartó harcokban jelentős területeket foglalt vissza az enklávé déli részén. A tűzszüneti megállapodás szerint megtarthatja ezeket a területeket, sőt folyosót nyithat örmény területen át az Azerbajdzsánhoz tartozó, de területileg különálló Nahicsevánig, ezzel közvetlen összeköttetést teremtve Azerbajdzsán és az exklávé között. Ugyanakkor a tűzszüneti megállapodás Örményországnak is biztosít egy folyosót Hegyi-Karabah felé.

(MTI)

Fotó: MTI/ Orosz külügyminisztérium/ EPA

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2020. november 22. 13:27
Régi ügy: "1914. augusztus 31-én - két hónappal azelőtt, hogy Törökörszág hadiállapotba került volna - Jugyenyics altábornagy, az orosz Kaukázusi Hadsereg törzsfőnöke 25,000 puskát és 12 millió lőszert kért a főparancsnokságtól, hogy felfegyverezze az örmény gerilla bandákat, amelyek az orosz-török határ hosszában szerveződnek." Forrás: Sean McMeekin: The Russian Origin of the First World War (Az első világháború orosz eredete), The Belknap press of Harvard, 2011, 155.old. (Jugyenyics tábornok később a bolsevikok elleni háború egyik fehér frontját vezette.) A törökök szempontjából tekintve: az örmények kockázatot jelentettek, vagy nem?
elfújta az ellenszél
2020. november 22. 00:01
''Az évtizedek óta vitatott hovatartozású'' Évszázadokról beszélhetünk, méghozzá nem is kevésről
mokány
2020. november 21. 22:25
Azóta még a hegy neve is változott.
LPJ53
2020. november 21. 18:00
Olvassátok: Werfel " A Musszadag negyven napja"c. regényét,100 éve írta,de sajnos ma is aktuális.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!