Tedrosz hangsúlyozta, hogy reformokra van szükség az általa vezetett szervezet megerősítése érdekében, például rendkívül fontos lenne a „rugalmasabb és kiszámíthatóbb” finanszírozás. Rámutatott, hogy a WHO éves költségvetését emelni kell, minthogy az jelenleg körülbelül annyi, mint amennyit az emberiség egyetlen nap alatt elkölt dohánytermékre. „Sok munka van még hátra, de hisszük, hogy jó úton haladunk” – emelte ki a WHO-tagállamok egészségügyi minisztereinek videókonferenciáján.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke felfüggesztette az Egészségügyi Világszervezetnek nyújtott amerikai finanszírozást, és júliusban bejelentette országa kilépési szándékát, ami heves nemzetközi bírálatokat váltott ki. Joe Biden a választási kampány során leszögezte, hogy már legelső hivatali napján vissza fogja vonni Trump döntését a távozásról.
„Gratulálunk Joe Biden megválasztott elnöknek és Kamala Harris megválasztott alelnöknek, és várakozással tekintünk az új adminisztrációval folytatott nagyon szoros együttműködés elébe” – közölte a WHO főigazgatója. „Újra kell gondolnunk a vezetésről alkotott képünket, kölcsönös bizalmat és elszámoltathatóságot kell építenünk, hogy véget vessünk a világjárványnak, és kezeljük azon alapvető egyenlőtlenségeket, amelyek a világ számos problémájának gyökerét jelentik” – mondta.
„Itt az ideje annak, hogy a világ felépüljön a pandémia és a geopolitikai megosztottság pusztításából, ami tovább hajt bennünket egy egészségtelenebb, veszélyesebb és tisztességtelenebb jövő szakadékába” – tette hozzá. Végezetül a fejlesztés alatt álló oltóanyagok kapcsán aláhúzta, hogy azokra „globális közjóként” kell tekinteni, és így az elosztásnak tisztességesnek kell lennie.
(MTI)