Törökország szerint az Európai Tanács döntéseinek sok eleme elrugaszkodott a valóságtól

2020. október 02. 13:57

A szöveg jól példázza, hogy Görögország és Ciprus miként „ejtette foglyul” az EU-török kapcsolatokat – fogalmazott a török külügyminisztérium.

2020. október 02. 13:57

A török külügyminisztérium szerint az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozóján Törökországgal kapcsolatban hozott csütörtöki döntések – azzal együtt, hogy tartalmaznak néhány pozitív elemet – sok helyen elrugaszkodottak a valóságtól. A tárca pénteki közleményében úgy vélte: a szöveg jól példázza, hogy Görögország és Ciprus miként „ejtette foglyul” az EU-török kapcsolatokat, miközben némely EU-tagállam fejleszteni akarja viszonyát Törökországgal. A minisztérium a pozitívumok közül kiemelte, hogy az uniós szöveg felidézte a török-görög tengerjogi tárgyalások újrakezdéséről szóló megállapodást. Ugyanakkor rámutattak: az, hogy a dokumentum továbbra sem említette a kettéosztott Ciprus török lakosságát, valamint a szigetország körüli szénhidrogén-forrásokból származó bevételnek a sziget görög és török lakossága közötti igazságos szétosztását, azt mutatja, hogy az EU fenntartja a ciprusi törököket semmibe vevő mentalitását. 

A tárca jelezte: Ciprus ügyének rendezésééig a szigetország görög vezetésének tárgyalópartnere nem Törökország, hanem a kizárólag Ankara által elismert, szakadár Észak-ciprusi Török Köztársaság. „Szó sem lehet róla”, hogy Törökország egy olyan Ciprussal tárgyaljon a tengeri határokról, amely nem képviseli a sziget török lakosságát – hangsúlyozták, hozzátéve, hogy az EU-nak ezért nem Törökországot kell párbeszédre felszólítania, hanem Ciprus görög vezetését, hogy egyeztessen a ciprusi törökökkel. A minisztérium szorgalmazta: a ciprusi görög és török felet mihamarabb tárgyalóasztalhoz kell ültetni annak érdekében, hogy a külön-külön folytatott tengeri vizsgálataikat összehangolják és egy olyan együttműködési mechanizmust hozzanak létre, amely magában foglalja a bevételek igazságos szétosztását. Amíg ez nincs biztosítva, az Észak-ciprusi Török Köztársaság Törökország közvetítésével folytatni fogja kutatási tevékenységét – szögezte le a tárca. 

Egyúttal aláhúzták: nem konstruktív Brüsszel részéről Ankarával szemben a „szankciós nyelvezet” alkalmazásának fenntartása, valamint azon lépések illegálisnak minősítése, amelyekkel Törökország saját és a ciprusi török lakosság jogait védi. Az EU-nak meg kéne már értenie, hogy ezzel a nyelvezettel „nem jut sehova” – fogalmaztak. „Törökország az unióval folytatott kapcsolatait a teljes jogú tagságot szem előtt tartva, minden területen, a közös érdekek mentén és őszinte keretek között kívánja fejleszteni” – írták. Hozzátették: „immár eljött az ideje annak, hogy a konkrét eredmények érdekében közös lépéseket tegyenek”, amelyek a török állampolgárok schengeni vízummentességének megadását is magában foglalják. 

Törökország az EU-tag Ciprussal, valamint az EU- és NATO-tag Görögországgal már régóta vitázik a tengeri határokról, de a Földközi-tenger keleti medencéjében az utóbbi években felfedezett hatalmas földgázmezők a közelmúltban még inkább kiélezték a feszültséget. A török kutató- és fúróhajók a haditengerészet támogatásával próbafúrásokat végeznek a vitatott területen. Ciprus és Görögország is szuverenitása megsértésének tekinti a tevékenységet. Az Európai Tanács kétnapos, rendkívüli brüsszeli ülésének csütörtöki napján főként a Törökországgal fennálló kapcsolatokra, a Földközi-tenger keleti térségében kialakult helyzet áttekintésére fókuszált. Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfi különös figyelmet fordítottak a Törökország és Görögország, illetve Ciprus között kirobbant konfliktusra, valamint az EU-török kapcsolatok áttekintésére.

(MTI)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2020. október 02. 16:04
Ez a gázvita ( török-görög-ciprusi) igen nehezen megoldható. Általában a kontinentális talapzatot vagy egy 200 mérföldes határt ( gazdasági övezet) veszik figyelembe, mint egy ország felségterülete. Bizonyos esetekben viszont átfedés van, ilyenkor egy nemzetközi egyezmény alapján egy nemzetközi bírósághoz fordulnak. A zűr az, hogy a törökök nem csatlakoztak ehhez az egyezményhez...
Zsaturnuzs
2020. október 02. 14:59
Előbb vonuljanak ki Ciprusról. 1974 óta 46 év telt el, bőven volt idő a békés, tárgyalásos rendezésre. Enélkül a törökök bármiféle Ciprussal kapcsolatos megnyilvánulása hiteltelen. Erdogan is szultánnak képzeli magát, pedig csak basáskodó politikus.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!