Uniós zászlót vittek a belgrádi tüntetésre, balhé lett belőle (VIDEÓ)
Úgy látszik, Szerbiában továbbra sem lesz színes forradalom.
Telefonon tájékoztatta washingtoni tárgyalásairól Szergej Lavrov orosz külügyminisztert Aleksandar Vucic szerb elnök.
Telefonon tájékoztatta washingtoni tárgyalásairól Szergej Lavrov orosz külügyminisztert Aleksandar Vucic szerb elnök – közölte vasárnap a moszkvai diplomáciai tárca. A külügyminisztérium szerint Lavrov hangsúlyozta a „Koszovó ügyében történt óraegyeztetés kontextusában”, hogy Oroszország álláspontja változatlan, miszerint a tartós rendezést az ENSZ BT 1244-es határozata alapján kell keresni. A telefonbeszélgetésről készült szerb tájékoztatás azt emelte ki, hogy a felek közötti viszony „őszintén baráti”, valamint, hogy Belgrád és Moszkva folytatja közös projektjeit és támogatni fogja egymást a nemzetközi porondon. Vucic „történelmi jelentőségűnek” minősítette Vlagyimir Putyin orosz elnök közelgő szerbiai látogatását. Korábban a Fehér Ház közölte, hogy a szerb és a koszovói fél Washingtonban megállapodott a gazdasági kapcsolatok rendezéséről. Vucicot és Avdullah Hoti koszovói miniszterelnököt az aláírási szertartást megelőzően röviden fogadta Donald Trump amerikai elnök.
A szerb sajtó kiemelte, hogy Belgrád és Pristina egyezségéből kimaradt az egymás kölcsönös elismeréséről és a nemzeti kisebbségek kölcsönös védelméről rendelkező cikkely. A washingtoni találkozót követően bírálatot váltott ki szerb vezetők részéről, hogy Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Facebookon egy fotót és rosszul elsült megjegyzést fűzött ahhoz a felvételhez, amely Vucicot az íróasztala mögött helyet foglaló Trumppal szemben ülve ábrázolta.
„Ha önt meghívták a FH-ba és úgy állították be az ön székét, mintha kihallgatáson lenne, üljön úgy, mint a kettes számú fotón” – írta Zaharova, akinek a protokollkép alá az Elemi ösztön című amerikai filmnek azt a pillanatát ábrázolja, amikor a nyomozók előtt rövid szoknyában ülő Sharon Stone épp arra készül, hogy megcserélje a keresztbe vetett lábát. Vucic a szóvivő bejegyzését „primitvizmusnak” minősítette és más szerb politikusok is rosszallásukat hallatták az ügyben. Zaharova később elnézést kért és azt írta, hogy a posztját félreértelmezték. Magyarázata szerint az amerikaiak arroganciáját kívánta elutasítani, akik rendszeresen protokolltrükkökkel próbálnak meg olyan látszatot kelteni, mintha kivételezettek lennének.
(MTI)