Az októberi események azonban még Abij számára is mérföldkövet jelentettek. A miniszterelnök már korábban is éles hangon beszélt a felelőtlen médiatulajdonosokról, „akiknek nincs is etióp útlevelük”, és határozott fellépést helyezett kilátásba. Ez végül 2020 júniusában jött el, amikor a népszerű oromó énekest és politikai aktivistát, Hacsalu Hundesszát ismeretlen fegyveresek meggyilkolták. Miközben egyes híresztelések szerint az állt a gyilkosság hátterében, hogy Hacsalu – akinek nimbusza vetekedett Dzsavaréval – nem volt hajlandó kellően radikális hangot megütni Abijjal szemben, Dzsavar azonnal Abijt tette felelőssé a merényletért. A felek közti kenyértörésre akkor került sor, amikor Hacsalu felesége és családja azt szerette volna, hogy az énekes holttestét Ambóban helyezzék örök nyugalomra, Dzsavar azonban addisz-abebai szertartást akart – nyilván a nagyobb láthatóság és a nemzetközi médiajelenlét miatt. Ennek érdekében Dzsavar és kísérete megpróbálták megakadályozni, hogy a halottas menet elhagyja a fővárost. Ezúttal azonban Abij sem tétovázott, és
a biztonsági erők letartóztatták Dzsavart és embereit.
Az esetre jellemző, hogy a „demokrata ellenzéki” kíséretétől nyolc AK-47-es gépkarabélyt és féltucat egyéb lőfegyvert kobozott el a rendőrség, és az intézkedés során kitört csetepatéban egy rendőrtiszt életét vesztette.
Hacsalu halála, illetve Dzsaval letartóztatása újabb erőszakos tüntetéseket hozott, amelyekben csaknem háromszázan haltak meg. A korábbi bizonytalankodásokkal szemben azonban az etióp rendőrség és a hadsereg most keményen lépett fel: megszállta a nagyobb városokat, és ezrével tartóztatta le az erőszakos demonstrálókat, illetve az azokat bíztató politikusokat.
Az események külső fogadtatására jellemző, és jól mutatja a Dzsavar által követett taktika sikerességét, hogy nemzetközi szervezetek, mint például az Amnesty International, kemény hangú üzenetekben ítélték el az etióp kormány és a biztonsági erők valós – vagy vélt – túlkapásait, miközben azok legtöbbször az etióp nép tulajdonát és más népcsoportok tagjainak az életét védték. Arról sem sok szó esett, hogy a biztonsági erők tagjai közül hányan vesztették életüket a ,,békés” tüntetőkkel folyó összecsapásokban, illetve az etnonacionalista politikusok milyen mértékben járultak hozzá az erőszak spiráljának fokozódásához, hány ezer ember halt meg miattuk is az elmúlt évek demonstrációiban, és hogy az általuk szított etnikai ellenétek milyen mértékben ásták alá a 110 milliós Etiópia stabilitását.
Azt, hogy milyen mértékben sikerült kiforgatni a valóságot sarkaiból, jelezte, hogy az etiópiai, illetve az amerikai diaszpórában élő oromók demonstrációikat hozzákapcsolták a Black Lives Matter mozgalomhoz, mondván, hogy az elnyomott kisebbség hangját képviselik a rasszizmus és etnikai megkülönböztetés elleni globális küzdelemben. Hasonlóan a BLM visszásságaihoz, itt is kevés szó esett arról, hogy az oromók ezt a ,,felszabadulást” más népcsoportok elleni szisztematikus erőszakkal és az etióp államiság aláásásával igyekeznek elérni.
2020 július elejére a demonstrációk elhaltak, de az ellenzék valójában elérte, amit akart.
Abij nemzetközi renoméja sokat romlott az elmúlt hónapokban,
és a kezdeti lelkesedés után már nincs meg mögötte az a támogatottság, amivel 2018-ban rendelkezett.
Ugyanez igaz a belpolitikai porondra, ahol sokan kiábrándultak a miniszterelnökből: vagy azért, mert túl későn mutatott erőt a demagógiával szemben, vagy azért, mert nem teljesítette be az „oromó álmot”. Mindez felerősítve a koronavírus következményeivel tovább rontja Abij esélyeit. Bár az ez év augusztusára tervezett országos választásokat a járvány miatt eltolták (természetesen kritikusai szerint ez is a miniszterelnök diktatórikus hajlamára utal – bár a döntést nem ő, hanem a számos ellenzéki személlyel megerősített Választási Bizottság hozta), a gazdaság rossz állapota, a politikai bizonytalanság és az etnikai feszültségek megléte nem sok jóval kecsegtet a miniszterelnök újrázása számára.
A jelenlegi helyzet legnagyobb haszonélvezői a „régi gárda” képviselői, akik – komoly csúsztatásokkal – játszhatnak rá a 2015 előtti ,,stabilitás” nosztalgiájára (bár kérdéses, akkor mi is történt 2015 és 2018 között, amikor szintén ő voltak hatalmon), illetve az újhullámos politikai demagógok, mint Dzsavar, akik már-már egyes országrészek elszakadását és önállóságát vizionálják. És hiába, hogy ennek nincs se történeti, se politikai, se gazdasági racionalitása, illetve előzménye, álmodozni csak lehet, nem? Végül is, ha nagyon rosszra fordul a helyzet, és az ország visszajut az 1980-as évek polgárháborús káoszához, még mindig ott van az amerikai útlevél, és a tengerentúlon évekig épített egzisztencia. Az, hogy mi lesz azokkal az etiópokkal, akik nem rendelkeznek második útlevéllel, úgy tűnik, nem jelenik meg az etnonacionalista kalkulációkban.
Nyitókép: Reuters