Az ukrán helyzet egyrészt sokkal közelebb állt Európához, az egész tüntetéshullám azért történt, mert az akkori elnök nem írta alá a társulási egyezményt az Európai Unióval. Végig ezek voltak a tüntetés fő programpontjai, hogy Ukrajna nem kíván része lenni az orosz integrációnak, és az európai orientációt választja. Belaruszban ilyenről nem beszélhetünk. Másrészt Janukovics akkor még csak négy éve volt hatalmon, így nem beszélhetünk arról, hogy a hatalom minden része az elnöktől függött volna. Belaruszban egy huszonhat éves hatalomról beszélünk, amely az erőszakszervezetek minden szintjét maga alá gyűrte, a katonaság, a rendőrség, a speciális alakulatok mind erősen Lukasenkától függenek. Sokkal nagyobb mozgásteret tesznek lehetővé a jelenlegi hatalomnak, mint Ukrajnában. Másrészt a tüntetéshullám is konkrétan Lukasenka személyével áll szemben, nincsenek az európai integrációs vonalon konkrét követelések, nincsenek oroszellenes hangok. A lakosságnak egyszerűen elege van a jelenlegi politikai helyzetből, és változásokat akarnak.
Ilyen értelemben jobban hasonlít a helyzet a 2006 őszén Budapesten történt eseményekre, amikor a Gyurcsány Ferenccel és kormányával szembeni elégedetlenség miatt robbant ki a tüntetéshullám, nem?
Mondhatjuk úgy is, hogy
2006-ban Budapesten is erős volt az igény a politikai változásokra.
Azokat is egy konkrét esemény indította be, és ott is helye volt a rendőri brutalitásnak, szinte az első napoktól kezdve keményen felléptek a rendőrök a tüntetőkkel szemben.
A 2006-os rendőri brutalitás nyilván hasonló volt a most Fehéroroszországban tapasztaltakhoz, de érdekes módon akkor nem a Magyarország felé kifejezett szolidaritástól zengett az európai sajtó és politika.
Nehezebb véleményt formálni az Európai Unión belül egy másik tagállam véleményeiről, mint kívülről szemlélni egy másik országot. Ebből a szempontból más a helyzet, könnyebb beleszólni Belarusz belügyeibe, mint támadni egy másik uniós országban történteket.
Eddig egységesek voltak a külföldi reakciók, szinte kivétel nélkül elítélték a fehérorosz vezetés reakcióját a tüntetések kapcsán. A magyar külügy viszonylag lassan reagált, egy visszafogott közleményben tudatták, hogy a lengyel álláspontot támogatják. Mit gondolsz erről, miért várt mostanáig a kormány?
Magyarország nem szomszédos Belarusszal, a diplomáciai kapcsolatok sem voltak egyértelműen rendezettek: Orbán Viktor magyar miniszterelnök idén márciusban tett látogatást Minszkben, de azelőtt hosszú ideig sem a belarusz elnök, sem a magyar vezetés nem látogatta meg egymást. Orbán Viktor látogatása is azután történt, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter idén februárban látogatást tett Minszkben, azaz tizenöt-tizenhat év után először járt magas rangú amerikai tisztviselő Belaruszban, épp Lukasenka politikája miatt. Lengyelország, Litvánia és a többi balti állam egészen más helyzetben vannak: szomszédosak Belarusszal, ráadásul az ország területén jelentős lengyel kisebbség is él, valamint belarusz kisebbség él Lengyelországban, rengeteg belarusz diák Lengyelországban tanul. Nem véletlen, hogy a lengyel miniszterelnök volt az, aki az elsők között szorgalmazta egy uniós csúcs összehívását Belarusz ügyében. Ezt az elmúlt években is megszokhattuk:
a keleti partnerség legfőbb diplomáciai szószólói Varsó és a balti államok,
mert ők a diplomáciájuk természetes kiterjesztését látják a keleti kapcsolatokban, és ez Belarusz esetében sincs másképp.
Folyamatosan változik a helyzet, Lukasenka korábban még azt mondta, hogy meg kell őt ölniük a tiltakozóknak ahhoz, hogy új választásokat írjanak ki. Most viszont már azt mondja, hogy amennyiben népszavazással egy új alkotmányt fogadnak el, új választást is kiírhatnak. Mi várható szerinted a közeljövőben?
Ez abszolút időhúzás a részéről. Ő abban bízik, hogy ezek a tüntetések alábbhagynak.
Megunják és hazamennek?
Pontosan. A sztrájkoló dolgozók sem tudják ezt a végtelenségig folytatni, nyilván nekik is meg kell élniük valamiből. Neki elsődlegesen az a célja, hogy időt húzzon, próbáljon látszatintézkedéseket tenni, amelyeket a tüntetők pozitívumként értékelnek majd. Nyilván a tüntetők számára az egyetlen szempont az, hogy Lukasenka mondjon le, távozzon a hatalomból. Ez nem fog érvényesülni,
látszik, hogy ő a végsőkig hatalomban szeretne maradni.
Meglebegtette, hogy egy új alkotmányra lenne lehetőség, amely több jogkört ad a parlamentnek, elvéve az elnök egyes jogköreit, de ez hosszú időbe telhet – azt mondta, először meg kell tervezni ezt az alkotmányt, referendumot kell tartani, utána lehet csak elfogadni az egészet. Ha ezt így szemléljük, ez hosszú évekig is eltarthat. Ennyi ideje szerintem nincs Lukasenkának. Annak ellenére, hogy az erőszakszervezetek az ő befolyása alatt vannak, ezek a tüntetések biztos, hogy azt fogják eredményezni, hogy Belarusz már soha nem lesz olyan, mint korábban, Lukasenka alatt. Ha nem is heteken belül, de egy éven, két éven belül mindenképpen valami olyannak kell történnie, ami ezt a rendszert megváltoztatja, akár egy békés hatalomváltásnak Lukasenka távozásával. Látszik, hogy a lakosság legnagyobb része már nem tud azonosulni a jelenlegi hatalommal, nem tud a jelenlegi körülmények között ebben az országban élni. Bármilyen engedményeket tesz Lukasenka, ez már nem lesz elég. Ő abban bízik, hogy az időhúzás be fog válni, de úgy, hogy a lakosság nagy része ellenzi a hatalmát, ez nem fog eredményre vezetni.
Az időhúzásos taktika már Gyurcsány Ferencéknek sem jött be annak idején. Az emberek nem unták meg, nem mentek haza, és ennek bukás is lett a vége. Mi jön utána?
De akkor is négy év kellett a váltáshoz. Lukasenka esetében ez újabb öt év, ennyi időre szól az ő mandátuma. Ez túl hosszú idő, ennyit a belarusz lakosság már nem hiszem, hogy el tud viselni. Én nagyon bízom benne, hogy ezek a változások vértelen módon fognak történni, nem lesznek nagy kataklizmák az országban. A tüntetőknek jelenleg semmilyen eszköz nincs a kezükben ahhoz, hogy ezt a hatalmat megdöntsék. Anélkül, hogy az erőszakszervezetek átállnának a nép oldalára, ezt a rendszert nem tudják megdönteni.
Az egyetlen megoldása a jelenlegi konfliktusnak az, hogy a hatalom eleget tesz a tüntetők követelésének,
és elindít egy hatalomátadási folyamatot.
Ha ez nem történik meg, akkor forradalom lesz?
Nagyon bízom benne, hogy erre nem kerül sor. Nem gondolom azt, hogy reális esély lenne a forradalomra, mert nincs olyan fél, aki ezeket a tüntetőket felfegyverezné. Sem Oroszország, sem a Nyugat nem érdekelt abban, hogy egy ilyen forradalmi hatalomváltásra kerüljön sor, mert ez mindig politikai kockázatokat hordoz, és Belaruszon túlmutató konfliktust jelent. Belarusz eddig is próbált egyensúlyozni Nyugat és Kelet között, és ez a törékeny egyensúly ma is megvan.