Súlyos beismerést tett a francia lap: az újabb Oroszország elleni szankciókkal csak lejáratná magát a Nyugat
Gyakorlati hasznuk eddig se volt, a szigorúbb intézkedések pedig humanitárius katasztrófát okoznának, állította a Le Monde.
Az aktivisták a dán területi vizeken folyó olaj- és földgáz-kitermelés ellen tiltakoztak.
Le kellett állítani a kitermelést kedden a Total francia olajvállalat egyik északi-tengeri platformján, miután a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet négy aktivistája felmászott a létesítményre. Az aktivisták azért úsztak be egy hajóról 500 métert és másztak fel a személyzet nélkül működő Dan Bravo nevű platformra 210 kilométerre nyugatra Dánia partjaitól, hogy tiltakozzanak a dán területi vizeken folyó olaj- és földgáz-kitermelés ellen – közölte a Greenpeace.
A Total szóvivője elmondta, biztonsági okokból átmenetileg felfüggesztették a munkát a távirányítással működő platformon, amelyen napi 5500 hordónyi olaj kitermelése zajlik. A dán rendőrség arról tájékoztatott, hogy tudnak az incidensről, de nem avatkoznak közbe, amíg a platformot működtető vállalat azt kifejezetten nem kéri. Az akcióban részt vevő egyik aktivista úgy nyilatkozott, hogy a Dan Bravo elfoglalásával tudatni akarták a dán vezetőkkel: ha nem elég bátrak ahhoz, hogy betiltsák az új olaj- és földgázmezők utáni kutatást Dániában, akkor soha nem lesznek azok a „zöld úttörők”, akiknek próbálják beállítani magukat.
Dániának van a világon az egyik legambiciózusabb klímavédelmi terve, de a kormány egyúttal fontolgatja azt is, hogy folytatja a már korábban bejelentett olaj- és gázkitermelési projektet az Északi-tengeren. A jelenlegi tervek szerint Dánia 2050-re karbonsemlegessé válna, így az Északi-tenger Dániához tartozó területén elvileg csak eddig az időpontig folyna olajkitermelés. Viszont ha újabb olaj- és gázmezőket fedeznek fel, és kitermelésükre kiadják az engedélyeket, akkor a kitermelés akár 2050 után is folytatódhatna.
(MTI)