Az illetékes török bíróság semmisnek minősítette az Hagia Sophia múzeummá alakításáról szóló 1934-es döntést

2020. július 10. 15:56

Megnyílt az út az épület mecsetté alakítása előtt.

2020. július 10. 15:56
null

A török legfelsőbb közigazgatási bíróság pénteken a nemzetközi felszólítás ellenére semmisnek minősítette azt az 1934. november 24-ei török minisztertanácsi döntést, amely a Hagia Sophia egykori ortodox bazilika múzeummá alakításáról rendelkezett – jelentette a török média.

Ezzel megnyílt az út az előtt, hogy a világörökséghez tartozó isztambuli épületet ismét mecsetté alakítsák át. A vonatkozó kérelmet 2016-ban egy konzervatív török egyesület nyújtotta be a bíróság szerepét betöltő Államtanácshoz (Danistay). A per első tárgyalására idén július 2-án került sor.

A mostani határozat előzménye, hogy május végén, az Isztambul bevételének 567. évfordulóján tartott kormányzati megemlékezés keretében egy Korán-részlet is elhangzott az épületben, ami a görög kormány rosszallását váltotta ki.

Ankara az elmúlt hetekben többször hangoztatta, hogy az épület sorsáról a törökök szuverén joga dönteni, és jelezte: az Államtanács döntése alapján fognak eljárni a kérdésben.

(MTI)

(Fotó: MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jánosbácsi
2020. július 10. 17:49
Majd az Orbán. :D
holder
2020. július 10. 17:13
Madarat tolláról, Orbánt barátjáról.
zöldalma
2020. július 10. 16:59
Várjuk a kormány hivatalos elítélő közleményét.
Mirtilla
2020. július 10. 16:53
Alig néhány éve Törökország az EU-hoz beadott csatlakozási kérelmében indokolásképpen - többek közt-,felsorolta az ország területén található ismertebb bizánci-keresztény, illetve még az annál is korábbi bibliai időkből fennmaradt épitészeti emlékeket, ( Isztambultól -Efezoszig), melyek jövőbeni megőrzésére garanciát vállalt (pontosabban csak igért).Ezt akkor irásban rögzitették és feltételezhetően ma is megvan valahol. Ugyanebben az irományban utalt arra is, hogy Törökország földrajzi helyzeténél fogva két földrész, két kulturkör találkozási pontja, ennélfogva a békét és a békés egymásmellett élést tekinti missziójának.Milyen szép igéretek,de most mintha ennek az ellenkezője felé tennék meg az első lépéseket. Ennyit a török igéretek komolyságáról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!