Az a nemzetállami modell az eddigi legsikeresebb politikai forma
Stephen Walt, napjaink egyik leghíresebb nemzetközi kapcsolatok szakértője legfrissebb elemzésében nem győzni hangsúlyozni, hogy a mai napig a territoriális állam az egyetlen univerzálisan elfogadott politikai koncepció. Úgy véli, a territoriális állam mint koncepció felülkerekedése nem volt törvényszerű, az egymással versengő modellek közül végül két jellemzője: a szuverenitás alapelve, és az ezzel együtt járó nacionalizmus emelte ki.
A szuverenitás elvének és a nacionalizmusnak a térhódítása hozzájárult a nagy birodalmak megdőléséhez, a dekolonizációhoz és a kialakuló nemzetközi rendszer fő szervezőelemévé vált. Az államok területük feletti szuverenitására épülő nemzetközi rendszerben nem alakult ki egy univerzális politikai, gazdasági modell, az egyes országok eltérő berendezkedése a szuverenitás tiszteletben tartásával egyidejűleg létezhetett. Voltak noha uniformizáló nagyhatalmi törekvések a történelem során, amelyek szuverenitásuk feladására kényszerítették az államokat (például a napóleoni Franciaország vagy a Szovjetunió részéről), ezek nem tudtak tartósan érvényre jutni.
Az állami szuverenitás alapelvét nem írta felül a globalizáció
Walt szerint valamelyest más volt a helyzet az Egyesült Államok esetében, amely formálisan ugyan szuverénnek tekintette az államokat, de komoly erőfeszítéseket tett, hogy befolyásolja, olykor diktálja más államok belpolitikai döntéseit. Az USA a világgazdasági rendszert is úgy alakította ki, hogy az általa szorgalmazott „hiperglobalizáció” érvényesülésével az egyes államok intézkedései összhangban legyenek az amerikai preferenciákkal. Walt szerint azonban, az elmúlt 15 év nem kedvezett a globalizációs törekvéseknek és a hasonló értékeken és intézményeken alapuló világrend víziójának. A globalizáció térhódítása helyett – ahogy ezt a Brexit és Donald Trump megválasztása is tanúsítja – ezzel ellentétes tendenciának lehetünk szemtanúi, amit a koronavírus-járvány csak felgyorsított.