Hat hétig tartó tárgyalások után csütörtök virradóra megszületett Franciaországban a megállapodás a szakszervezetek és a kormány között arról a nagyobb állami ráfordításról, amelyet a koronavírus-járvány miatt kihirdetett karantén idején ígért meg Emmanuel Macron elnök. Az elmúlt hetek tüntetései nyomán az új kormány az először megajánlott 6 milliárd eurót 7,5 milliárd euróra növelte, amit történelminek minősített Olivier Véran egészségügyi miniszter. Az összegből – amelyet a fizetések és a prémiumok emelésére fordítanak – az ápolók és a kórházak technikai személyzete részesül a megállapodás szerint.
A kórházi dolgozók fizetésének alapja – az orvosok kivételével, akikkel külön tárgyal a kormány – havi nettó 180 euróval nő két lépcsőben: szeptember 1-én 90, majd 2021 márciusában további 90 euróval. A magánkórházakban az emelés 160 euró lesz, szintén két ütemben. A kormányzat arra is ígéretet tett, hogy 15 ezer új állást hoz létre a közkórházakban.
A szakszervezeteknek hétfőig kell választ adniuk arra, hogy aláírják-e a megállapodást
A legradikálisabb szakszervezet, a CGT egészségügyi felelőse, Patrick Bourdillon szerint „egeret szültek a hegyek”. Emlékeztetett arra, hogy az eredeti követelés nettó 300 euró volt minden kórházi dolgozónak, amitől messze van a megállapodásban szereplő összeg. A másik nagy szakszervezet, a Force ouvriere tárgyalója, Didier Birig viszont elégedettségének adott hangot. „Harminc éve nem értünk el olyan dolgokat, mint most: nettó 180 euró nem semmi” – hangsúlyozta. A reformpárti CFDT is elégedett a megállapodással. Eve Rescanieres szociális ügyi felelős kiemelte, hogy hosszú ideje nem volt ilyen jelentős béremelés az egészségügyben.
A kórházi orvosokkal ezzel párhuzamosan viszont holtpontra jutottak a tárgyalások, miután az egészségügyi miniszter a már megígért 400 millió eurós béremelést nem kívánta tovább növelni a mintegy 100 ezer orvos számára. „A miniszter véget vetett a tárgyalásoknak, nem tudunk megállapodásra jutni, ez súlyos kudarc a közegészségügy számára” – mondta Jacques Trévidic, a kórházi orvosok szövetségének elnöke. A tárca azonban jelezte, hogy a tárgyalások még nem értek véget, csak a kormány egyelőre felfüggesztette azokat.