Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Hónapok telhetnek még el a növekedésig a Markit-felmérés szerint.
Májusban is meredeken csökkent a gazdaság teljesítménye az euróövezetben az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport felmérésének tanúsága szerint, és bár vannak arra utaló jelek, hogy a nehezén már túljutott a 19 országot tömörítő régió, még hosszú hónapok telhetnek el a növekedés újraindulásáig. A szerdán közzétett végleges adatok szerint az euróövezet feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 31,9 pontra nőtt az áprilisi 13,6 pontról. A végleges érték meghaladja az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 30,5 pontot.
A szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe 30,5 pontra emelkedett az áprilisi 12,0 pontról. A végleges adat jobb az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 28,7 pontos értéknél. Áprilisban mindkét index értéke a felmérések kezdete, 1998 óta nem látott mélységbe süllyedt. Bár a májusi végleges értékek jóval meghaladják az áprilisit, mindkét index nagyon messze áll a növekedést és a csökkenést egymástól elválasztó 50 pontos küszöbtől. Az euróövezeti tagállamok kormányai májusban elkezdték a koronavírus-járvány terjedését fékező intézkedések lazítását, így fokozatosan újraindult a gazdaság. Ám az embereket, akik közül sokan szembesülnek a jövedelmüket és egészségüket fenyegető veszélyekkel, továbbra is otthon maradásra bátorítják a kormányok, és számos vállalat még mindig zárva tart, így a beszerzésimenedzser-indexekből összességében borús kép rajzolódik ki.
Németország és Franciaország
A két legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 32,3 pontra nőtt az áprilisi 17,4 pontról, a végleges adat kissé felülmúlja az előzetesen közölt 31,4 pontot. A szolgáltató ágazat BMI-je 32,6 pontra emelkedett az előző havi 16,2 pontról. Franciaország összetett beszerzésimenedzser-indexe 32,1 pontra emelkedett az áprilisi 11,1 pontról, ami ugyancsak felülmúlja az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 30,5 pontos értéket. A szolgáltatóipari BMI az áprilisi 10,2 pontról 31,1 pontra nőtt, ami ugyancsak jobb az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 29,4 pontos értéknél. A BMI-adatok jól tükrözik az euróövezeti recesszió mélységét és kiterjedtségét, minden tagállamban újabb hónap telt el úgy, hogy a gazdasági aktivitás meredeken csökkent. Ezért az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) példátlan mértékű ütemben csökkenhet a második negyedévben a munkanélküliség rekordmértékű emelkedésével párhuzamosan – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.
Csökkenő pesszimizmus
Olaszországba már visszatért az optimizmus a kilátásokat illetően, valamivel kisebb mértékben Franciaországba is, a többi országban pedig jelentősen mérséklődött a pesszimizmus. Ha csak el nem indul a koronavírus-járvány második hulláma, a kórokozó terjedését fékezni hivatott intézkedések fokozatos kivezetése kétségtelenül segít talpra állni a a gazdaságnak, és erősíti a bizalmat. Ám a kilátásokat rontja, hogy a lakossági kereslet gyenge maradhat, és a vállalatok is visszafoghatják kiadásaikat. Valószínűleg a fogyasztói szolgáltatásokat érintik majd legsúlyosabban és leghosszabb ideig a járvány terjedését fékező intézkedések, ami különösen nagy teher a teljes fellendülésre nézve. Az IHS Markit szakemberei ezért az euróövezeti GDP közel 9 százalékos éves csökkenésére számítanak az idén, a válság előtti szint újbóli elérése pedig szerintük „több évet vesz majd igénybe”.
(MTI)