António Guterres ENSZ-főtitkár levette a jemeni kormányerőket támogató, szaúdi vezetésű katonai koalíciót azon szervezetek globális listájáról, amelyek akcióikkal ártanak a gyerekeknek. Ezzel számos jogvédő szervezet tiltakozását kiváltotta. A főtitkár hétfőn adta ki éves jelentését a fegyveres konfliktusok és gyerekek kapcsolatáról, és ebben a szaúdi vezetésű katonai koalíció nem szerepel a nevezett listán, sőt olyan szervezetként van feltüntetve, amely „intézkedéseket hozott a gyerekek védelmére”.
Virginia Gamba, az ENSZ különmegbízottja a fegyveres konfliktusok gyerekáldozatai ügyében mutatta be sajtótájékoztatón az éves jelentést, és azt mondta: a főtitkár azért vette le a szaúdi koalíciót a feketelistáról, mert „folyamatosan egyre kevesebb gyerek haláláért vagy megcsonkításért felelős”. Míg öt évvel ezelőtt 1700 gyerek esett áldozatul támadásaiknak, tavaly már csak 170 – mondta. A világszervezet tárgyal a szaúdi koalícióval arról, hogy fegyvereiktől egyáltalán ne haljon meg gyerek Jemenben, és ha ez nem teljesül, akkor a koalíció visszakerül a feketelistára – tette hozzá.
Jogvédők szerint a főtitkár azt üzeni ezzel, hogy az erős háborús felek elkerülhetik a megszégyenülést. Független vizsgálatot követelnek az ügyben. Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború a kormányellenes síita húszik és a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz, a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz hű erők között. A síita felkelők 2014 szeptemberében elfoglalták a fővárost, és jelentős területeket vontak ellenőrzésük alá az ország nyugati-északnyugati részén. A lázadók ellen 2015 márciusában lépett hadba a kormánycsapatokat légierővel segítő arab koalíció Szaúd-Arábia vezetésével.
(MTI)