Indiai katonák agyonlőttek egy férfit Kasmírban, tüntetések törtek ki

2020. május 13. 15:14

A férfi halálhíre India-ellenes tüntetéseket robbantott ki falujában.

2020. május 13. 15:14

Katonák agyonlőttek szerdán egy férfit az India ellenőrzése alatt álló, muszlim többségű kasmíri régióban, India-ellenes tüntetéseket és összecsapásokat kiváltva a vitatott hovatartozású területen.

Válasz a tüntetésekre: lekapcsolták a mobilnetet

A rendőrség közleménye szerint a gépjárművet vezető férfit a Kasmír legfőbb városának számító Szrinagarban két ellenőrző pontnál is felszólították, hogy álljon félre, ám ő ezt figyelmen kívül hagyta. A közlemény szerint a katonák szabotázsakciótól tartottak, mivel a területen egy katonai konvoj haladt át éppen. A beszámoló szerint az egyik katona agyonlőtte a férfit, miután „a figyelmeztető lövések ellenére sem állt meg”.

Az áldozat apja ezzel szemben azt állítja, hogy fia nem haladt át semmilyen ellenőrző ponton, a katonák egyszerűen megállították, majd agyonlőtték. Egy szemtanú elmondása szerint a férfi megállította az autóját, amikor a katonák felszólították erre. „Az egyik biztonsági tisztségviselő mondott neki valamit, amire azt válaszolta, hogy sürgős teendője van. Akkor elengedték, de miközben visszafelé tartott a járművéhez, hátba lőtték” – mondta. „Szándékosan ölték meg, ő nem tett semmi rosszat” – fogalmazott.

A férfi halálhíre India-ellenes tüntetéseket robbantott ki falujában.

Százak skandáltak az indiai hatóságok távozását és szabadságot követelő jelmondatokat, s arra szólítottak fel, hogy juttassák vissza az áldozat holttestét, hogy eltemethessék.

A hatóságok egyelőre nem tettek eleget ennek a kérésnek. A kormányerők elejét akarták venni a falusiak tiltakozásának, akik erre köveket kezdtek el hajigálni a katonákra, ez utóbbiak sörétet és könnygázt lőttek ki a tömeg feloszlatására. Halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett hír. A hatóságok lekapcsolták a mobilinternet-szolgáltatást a térségben, ami az ilyen tüntetéseknél bevett gyakorlatnak számít Indiában.

Növekvő feszültség

Az indiai erők szigorú vesztegzárat vezettek be a térségben március végén a koronavírus-járvány elleni fellépés miatt. Ennek ellenére India fokozta a lázadók elleni műveleteit, akik szintén fokozták támadásaikat a kormányerők és az állítólagos informátorok ellen. A térségben 1989-ben fegyveres felkelés tört ki az indiai uralom ellen, a helyi lakosok pedig nem igazán rejtik véka alá, hogy ellenzik az indiai katonák jelenlétét, és támogatják a lázadók felhívását arra vonatkozóan, hogy a területet vagy egyesítsék egy pakisztáni vezetés alatt, vagy ismerjék el független országként.

A felkelésben és az indiai katonai fellépésben eddig körülbelül 70 ezer ember vesztette életét. India és Pakisztán a két ország 1947-es függetlenné válása óta több háborút is vívott a máig vitatott státusú Kasmírért, ahol még jobban megnőtt a feszültség, amióta tavaly ősszel India hindu nacionalista kormánya megvonta a térség részleges autonómiáját.

(MTI)

Nyitóképünkön egy 2019-es tüntetés látható, ahol pakisztáni férfiak Narendra Modi indiai kormányfő gúnyfiguráját égetik. A kép forrása: MTI.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Drágha Márió
2020. május 13. 16:00
Ajánlott zene:https://www.dailymotion.com/video/xo1uo
civis72
2020. május 13. 15:50
csak egyet ?...nagyon kevés
annamanna
2020. május 13. 15:45
"A zömmel muszlimok lakta állam India függetlenségééig, 1947. augusztus 15-ig nem döntötte el, hogy Indiához vagy Pakisztánhoz kíván-e csatlakozni. A kasmíri konfliktus kezdetei A konfliktus alapját Kasmír geopolitikai helyzete képezte: a kínai, orosz, muszlim és hindu kultúrkör és érdekszféra ütközőpontján helyezkedett el. Gazdaságilag, közlekedésföldrajzilag a későbbi Pakisztánhoz kötődött, uralkodója azonban a függetlenség gondolatával kacérkodó hindu Hari Szingh maharadzsa volt. 1947 szeptemberében azonban Pakisztán felől fegyveresek törtek be Kasmírba, Pakisztán pedig gyakorlatilag blokád alá vette a területet. Október 22-én pedig pakisztáni fegyveresek - elvileg a kormányzattól függetlenül - megkezdték Jammu és Kasmír megszállását. Ennek hatására az uralkodó október 26-án aláírta az Indiához való csatlakozást, mely másnap hatályba lépett. Az indiai csapatok 1947 decemberére a pakisztáni határ közelébe szorították vissza a fegyvereseket, ahol a frontvonal állandósult. (...) Egy "alacsony intenzitású konfliktus" folyamatos meglétével lehetett számolni a későbbiekben, mely nem annyira a frontvonalon, mint inkább a hátországban zajlott. A konfliktus időről időre a háborús incidens küszöbéig fajult." Jobb volna hagyni, hogy kiváljanak. Péld 17,1 Jobb a száraz falat, melylyel van csendesség, mint a levágott barmokkal teljes ház, melyben háborúság van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!