Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
A koronavírus-járvány és a gazdasági válság mellett egyre több bevándorlóval is meg kell birkóznia az országnak.
Migránsokat szállító hajók kötöttek ki egy éjszaka alatt az illegális bevándorlókkal már egyébként is teli Lampedusa szigetén, amelynek polgármestere azonnali segítséget szorgalmazott a járványhelyzetben a római kormánytól kedden. A határok lezárását sürgeti az északkelet-olasz Friuli Venezia Giulia tartomány is.
Három külön hajóval mintegy százötvenen érkeztek hétfő éjszaka és kedd reggel Lampedusára. Az első csoportban 64 ember, a másodikban 72-en érkeztek, majd további tízen, és a sziget felé tart egy negyedik hajó is. Ezt megelőzően a hétvégén százan érkeztek. Toto Martello, a sziget polgármestere hangsúlyozta, hogy Lampedusa egyszerre három problémával küzd: a koronavírussal, a migrációval és a gazdasági zuhanással. A római kormány azonnali segítségét sürgette a migránsok elszállításában. „Vagy elviszik őket Lampedusáról, vagy hozzánk is küldjenek karanténhajót, melyre a migránsokat át tudjuk helyezni” – jelentette ki a polgármester. Arra a karanténhajóra hivatkozott, amelyen a szicíliai Palermo kikötőjében több mint 130 migránst tartottak megfigyelés alatt két hétig. Nem engedték őket partra szállni, hanem rögtön erre a karanténhajóra helyezték át őket. A legnagyobb olasz komphajót, a Rubattinót a közlekedési tárca bocsátotta rendelkezésre. Két hét elteltével a 138 migráns mindegyike negatívnak bizonyult, és más olaszországi táborokba szállították át őket. Német és spanyol civilhajókkal jutottak el Olaszországba líbiai partokról.
Lampedusa 96 fős regisztrációs központjában jelenleg 114-en tartózkodnak, további 44 migránst máshol szállásoltak el, több mint negyvenen pedig kedd reggel óta a sziget molóján várakoztak a Szicíliába való áthelyezésre. A migránsokat nem tesztelték. A Lampedusára érkezők elsősorban Algéria, Tunézia partjairól indulnak el hajóikkal, önerőből kelve át a tengeren. Az év eleje óta több mint ötezren érkeztek Olaszországba a tavalyi év ugyanezen időszakában mért 842-höz képest – hangoztatta a volt belügyminiszter Matteo Salvini, a Liga vezetője.
Az Il Giornale jobboldali napilap riportja szerint a migráció a balkáni útvonalon, Szlovénián keresztül is „folyóként árad” Olaszország irányába. „A római kormány a járványhelyzetben sem zárta le a határokat, az olaszokat állította le, nem a migránsokat” – írta az újság, melynek adatai szerint az utóbbi egy héten 140-en léptek át a szlovén-olasz határon. Friuli Venezia Giulia kormányzója, a Liga politikusa Massimiliano Fedriga katonai ellenőrzést sürgetett a Trieszt közeli határszakaszon.
Ezzel egy időben vitát kavart az agrárminiszter, Teresa Bellanova, korábban az Öt Csillag Mozgalom (M5S), most az Élő Olaszország (IV) kormánypárt politikusának ismételt javaslata mintegy 600 ezer illegális migráns tartózkodásának rendezésére. Ideiglenes, meghosszabbítható tartózkodási engedélyt, társadalom- és egészségügyi biztosítást szorgalmaz az olasz családoknál dolgozó, többségben nem uniós európai országból érkezett bejárónők, idősgondozók, valamint legkevesebb 250-300 ezer afrikai, ázsiai migráns számára. Rájuk az észak- és délolasz mezőgazdaságban van szükség a járvány miatt a zöldség-gyümölcs ültetvényekről eltűnt idénymunkások pótlására. Munkalehetőséget az olaszok számára kell biztosítani – jelentette ki a javaslatot elvető Mariastella Gelmini a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) képviselőházi frakcióvezetője. Matteo Salvini hozzátette, a Liga és szövetségesei megakadályozzák az illegális bevándorlók legalizálását - mint fogalmazott – „a parlamenten belül és ha kell, ezen kívül is” – mondta Salvini.
(MTI)