Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
A NATO örömteli hírnek találja az afganisztáni politikai vezetők döntését, hogy rendezik nézeteltéréseiket és egyesítik erőiket – olvasható Jens Stolteng NATO-főtitkár vasárnapi sajtóközleményében.
A főtitkár szerint a koronavírus-járvány okozta válság közben különösen fontos, hogy az afgán politikai vezetők összefogjanak a tartós béke létrehozásának céljából. Felszólította a tálibokat, hogy tegyenek eleget kötelezettségeiknek, és vegyenek részt a béketárgyalásokon, valamint tegyenek kompromisszumokat a béke eléréséhez.
Stoltenberg felhívta a figyelmet arra is, hogy a vezetőknek ki kell használniuk ezt a „példátlan” alkalmat a békekötésre, és olyan átfogó békemegállapodást kell kötniük, amely véget vet az országban dúló erőszaknak, védi a polgárok emberi jogait, fenntartja a jogállamiságot, és nem nyújt többé menedéket a terroristáknak. Hozzátette, hogy a NATO-szövetségesek továbbra is elkötelezettek az ország hosszú távú stabilitása mellett, amelyet az Eltökélt Támogatás (Resolute Support) misszión keresztül segítenek elő.
Asraf Gáni afgán elnök és kihívója, Abdulla Abdulla vasárnap írt alá megállapodást a hatalom megosztásáról azok után, hogy Abdulla hónapokig nem volt hajlandó elismerni a márciusban megválasztott Gáni győzelmét. A megállapodás értelmében Abdulla tagokat delegálhat az új kormányba, és az ő irányításával hozzák létre a Nemzeti Megbékélési Tanácsot, amely a tálibokkal folytat majd béketárgyalásokat.
(MTI)