Hogyan éli meg a járványt?
Itthonról dolgozom, Baton Rouge-ból, Louisiana fővárosából. A feleségem egy keresztény iskolában tanár, de minden iskolát, államit, magánt, egyházit egyaránt hetekre bezártak. A tanároknak pusztán négy nap alatt át kellett állniuk online oktatásra. Idősebb fiam, Matt hazajött az egyetemről, de az egyetem nem volt túl sikeres abban, hogy kitalálják, miként tanítanak online. Matt és én csalódottak vagyunk. Mindketten úgy terveztük, hogy ezt a nyarat Budapesten töltjük. Nekem lett volna egy ösztöndíjam egy think-tanknél, Matt pedig, aki történelem szakra jár, egy múzeumban dolgozott volna. Meg akartuk a fiammal ismerni Magyarországot, és
alaposan el akartunk merülni a magyar történelemben, de erre most nem lesz lehetőség,
talán majd következő nyáron.
Hogyan készültek otthon a karanténra?
A feleségemmel korán elkezdtünk felkészülni a válságra. Januárban egy ismerős orvos felesége, aki Kínából jött haza, figyelmeztetett minket és a blogom olvasóit, hogy valami szörnyű dolog készülődik. Az emberek nagyon mérgesek voltak, hogy hagytam, hogy elmondja, amit akar. Azt hitték, csak felesleges pánikolás. A feleségemmel rengeteg mindent előre megvettünk hosszú időre. S ezt még akkor, amikor senki nem vásárolta fel a boltokban az árut, és amikor még Trump is azt találta mondani, hogy nem lesz nagy baj. Nos, hát tudja, hogy mi történt azután. Mostanában olyan e-maileket kapok az olvasóktól, amelyekben megköszönik nekem és az orvos barátomnak, hogy előre szóltunk. Meggyőztem őket, hogy vegyenek gyógyszert és minden mást, amire szükség van, mielőtt kifogynak a boltok.
Milyen így az otthonlét?
Furcsa tapasztalat bezárva lenni az otthonunkba. Baton Rouge, mint a legtöbb amerikai város, nem túl sűrűn lakott. A környékünkön elég nagy távolság van két ház között, s nem látjuk a járvány semmiféle bizonyítékát, míg el nem kocsikázunk a szupermarketig.
Az úton alig vannak autók.
Az idősebb fiam nagy biciklista. Múltkor eltekert a Mississippiig. Azt mondta, nagyon bizarr volt végigtekerni a város egyik fő útvonalán úgy, hogy nem látni egy darab autót sem.
Rod Dreher
igen hosszú cikket szentelt a magyar vészhelyzetnek az American Conservative-on vezetett blogjában. Mint írja, nem nagyon tudta eleinte eldönteni, mit gondoljon a vészhelyzet bevezetéséről, és aggasztotta, hogy annak nincs egzakt határideje, vége, valamint aggasztotta a rémhír-terjesztés elleni fellépés is. Ezért Rod Dreher számos budapesti ismerősének írt, hogy megtudja, mi a pontos helyzet, és ők mit gondolnak. Dreher elmagyarázza, hogy a nyugati média nagyon kiforgatott képet nyújt Orbán Viktorról, s hogy a Sorossal kapcsolatos ellenérzések teljesen megalapozottak, illetve elmagyarázza olvasóinak szinte a teljes magyar hátteret, ami szükséges a helyzet megértéséhez. Ezután idézi több magyar ismerősét, köztük politikatudósokat, amelyekből az derül ki, hogy talán a koronavírus-törvény egyes kitételei okot adnak aggodalomra, de összességében Orbánék jól kezelik a helyzetet, és a magyar közvélemény egyetért a kormánnyal. Mások segítségével Dreher arra is rámutat, hogy Macron, Boris Johnson és Merkel is lényegében rendeletekkel kormányoz, a magyar kormány pedig lényegében ugyanazokat az intézkedéseket hozta meg a járvány ellen, mint minden más ország. Dreher idézi Kovács Zoltán kormányszóvivő kérdezz-felelekjét is a törvényről. Végül Rod Dreher arra jut, hogy ugyan egy-két pontot aggodalomra okot adónak tart a szabályozásnak, de inkább egyetért Orbánékkal, mint sem.
Milyen következményei lesznek a leállásnak?