Amerika Észak-Korea atomfegyver-mentesítését szorgalmazza

2020. április 29. 18:20

Mike Pompeo azt is leszögezte, hogy nem kíván a Kim Dzsong Un egészségi állapotáról szóló hírekkel foglalkozni.

2020. április 29. 18:20

Washington továbbra is Észak-Korea atomfegyver-mentesítését szorgalmazza, függetlenül attól, ki az ország vezetője – jelentette ki szerdán egy, a fővárosban tartott sajtóértekezletén az amerikai külügyminiszter.

Mike Pompeo mindazonáltal leszögezte: nem kíván az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un egészségi állapotáról szóló sajtóhírekkel foglalkozni. „A mi küldetésünk változatlan, függetlenül attól, hogy mi szivárog ki Észak-Koreából az ország vezetésével kapcsolatban” – fogalmazott. A távol-keleti kommunista diktatúra vezetője több mint két hete nem mutatkozott a nyilvánosság előtt, egyes források szerint szív- és érrendszeri műtéten esett át, dél-koreai tisztségviselők azonban úgy vélik, feltételezhetően a koronavírus-járvány miatti óvatosságból nem jelenik meg.

Pompeo hangsúlyozta: az amerikai kormányzat a Donald Trump elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető közötti, 2018 júniusában Szingapúrban kötött megállapodáshoz tartja magát, és annak értelmében változatlan célja „Észak-Korea teljes körű és ellenőrizhető atomfegyver-mentesítése”. Az amerikai külügyminiszter azt hangoztatta, hogy Washington továbbra is reményeket fűz az atomfegyver-mentesítéshez vezető tárgyalásokhoz. Ez szerinte „jó az amerikai és az észak-korai népnek és az egész világnak egyaránt”. Arra az újságírói kérdésre, hogy vajon e tárgyalások jövőjét nem nehezíti-e Kim Dzsong Un távolléte, Mike Pompeo úgy válaszolt: „rengeteg tennivalónk van, erre összpontosítjuk a figyelmünket”.

A tárcavezető kitért Iránra is. Kifejtette: az Egyesült Államok „nem engedi meg” Iránnak, hogy hagyományos fegyvereket vásároljon, azt követően sem, hogy egy erre vonatkozó ENSZ-határozat érvényessége az idén októberben lejár. „Azon fogunk dolgozni az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy meghosszabbítsuk e fegyvereladási tilalmat, és amennyiben nem tudjuk elérni, hogy más is cselekedjék ez ügyben, akkor az Egyesült Államok minden lehetőséget megvizsgál, hogy egymagában mit tehet” – szögezte le.

A külügyminiszter ismét sürgette Kínát, hogy tegye lehetővé a világ tudósainak a bejutást a vuhani virológiai intézetbe, ahonnan – az amerikai kormányzat tudósok által cáfolt feltételezései szerint – az új típusú koronavírus hanyagság miatt kiszabadulhatott. Megismételte, hogy Pekingnek „transzparensnek kell lennie”, különösen azért, mert – mint fogalmazott – Kínában továbbra is „több laboratóriumban folynak kísérletek fertőző kórokozókkal”.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Harangláb
2020. április 29. 23:37
...Észak-Korea meg Amerikáét...:)))
monuskaroly
2020. április 29. 22:45
Mindeközben az USA adósságtömege meghaladta a nemzeti vagyonának az összegét. Meddig lehet ezt így működtetni? Nem csoda hogy kétségbe vannak esve, megy az ellenségkeresés.
Akitlosz
2020. április 29. 20:57
Észak-Korea Amerika atomfegyver-mentesítését szorgalmazza.
Csigorin
2020. április 29. 20:10
Amerika mikor szereli le? Tudtommal egyetlen mas orszag se vetette meg be elesben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!