Gazdasági vírus „koronázza meg” a világgazdaság egyik legjobb évtizedét

2020. március 19. 02:13

Lassuló világgazdaságot dönthet recesszióba a gazdasági járvány? Magyarország a legjobb helyzetből indul az unióban, de így is elképzelhető kismértékű visszaesés a koronavírus hatására. A reálgazdasági veszteségek mögött a 2010 után megnövelt pénzügyi ellenálló képesség lehet a védőháló.

2020. március 19. 02:13
null
Oláh Dániel
Oláh Dániel

Világjárvány lesz, a vállalkozókat is csődközeli helyzet fenyegetheti – mondta Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitóján. Március első felében kiderült, a koronavírus gazdasági hatásai súlyosabbak, mint amire korábban számítani lehetett: az amerikai tőzsde 1987 óta a legnagyobb zuhanását élte meg, már gazdasági vírusról írnak a nemzetközi lapok, amely olyan gyorsan fertőzi a nemzetgazdaságokat, mint az embereket. Ráadásul a változások sebessége exponenciális, az elemzők által szinte követhetetlen. Az olasz kormány például 3,6 milliárd eurós élénkítő csomagot jelentett be, majd egy hét múlva a duplájára emelte a keretet. Róma Brüsszeltől a költségvetési hiány növelésének lehetőségét is kéri, ami jelzi, hogy az előirányzatokat valószínűleg újra kell tervezni a legtöbb országban. A költségterv felülvizsgálatát jelentette be a miniszterelnök Magyarországon is, és Angela Merkel német kancellár ugyancsak jelezte hajlandóságát a költségvetési kiadások növelésére és azon szabályok eltörlésére, amelyek azt korlátozzák.

A vírusról kevés tudományos ismeretünk van, az azonban tudható, hogy az influenza következtében évente ezrek veszítik életüket, a koronavírusnak pedig március közepéig egyetlen magyar halálos áldozata volt. A készültség mégis indokolt, mivel az olaszországi beszámolók jól jelzik, hogy a járvány terjedése túlterhelheti az egészségügyi rendszereket, hiszen nagy számú idős, súlyos állapotú beteg kerül hirtelen kórházba. A karantén elrendelésének és a tömegrendezvények tiltásának célja éppen az, hogy a vírus ne egyszerre fertőzzön meg ezreket és tízezreket, hanem időben elnyújtva jelentkezzenek az esetleges további megbetegedések. Az emberi életekért folyó küzdelem komoly gazdasági mellékhatásokkal is jár.

 

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd, EPA ANSA Mourad Balti Touati
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd, EPA ANSA Mourad Balti Touati

 

Gazdasági meteorit

Ha meteor csapódna a Földbe, az keresleti vagy kínálati sokkot okozna? Valószínűleg mindkettőt, ahogy a koronavírus esetében is látható, és ez meglehetősen ritka jelenség. A kínálati oldalon a közvetlen folyamatokat maga az ember indítja be a gyárak és üzemek bezárásával, a termelés csökkentésével, amelynek hatásai tovagyűrűznek, elérve az egyes cégek partnereit. A keresleti oldalon is megjelenik az elővigyázatosság: attól tartva, hogy sokan elveszíthetik a munkájukat, a lakosság elhalasztja nagy értékű beszerzéseit, tartalékolni kezd, kerüli a személyes kapcsolatokat, így kevesebb szolgáltatást vesz igénybe – ezzel viszont aggodalma önbeteljesítővé válhat. A turizmus, a vendéglátás, a sportágazat visszaesése – a gyárbezárásokkal együtt – a közlekedést és a szállítást is visszafogja, ezért kevesebb nyersanyagra, üzemanyagra van szükség. A felsorolt fejlemények oda vezethetnek, hogy megtörik a fogyasztók és a cégek jövőbe vetett bizalma, ezt az érzést pedig tovább erősíti az orvosság hiánya által okozott bizonytalanság.

A kínai gazdaságnak, a világ egyik fő „összeszerelő üzemének” a megtorpanása – február első két hetében például az autóeladások 92 százalékkal csökkentek – fokozatosan átszivárog a többi fejlett gazdaságba is. Az OECD ezért módosította lefelé az idei évre vonatkozó globális GDP-növekedési előrejelzést 2,4 százalékra a tavalyi 2,9 után. Ha súlyosabb lesz a válság, 1,5 százalék lehet a globális növekedés átlaga idén, a leginkább negatív szcenáriók pedig világméretű stagnálást is előrevetítenek. Az HSBC pénzügyi társaság szerint az eurózónában a recesszió elkerülhetetlennek tűnik, és a vége csak az év második felében várható.

Az emberi életekért folyó küzdelem komoly gazdasági mellékhatásokkal is jár

Ezek persze átlagok, amelyekbe beletartozik az 5 százalék körüli GDP-növekedésre lassuló Kína, a stagnáló vagy visszaeső Németország, továbbá az esetleges recesszióval szembesülő Olaszország és a hónapokig tartó tűzvészek után a kínai beteg leheletétől megingó ausztrál gazdaság. Olaszország már a koronavírus előtt is súlyosan eladósodott gazdaság volt a GDP több mint 135 százalékát kitevő államadóssággal – ennél rosszabb mutatója csak Görögországnak van az unió­ban –, a fertőzés pedig pont a legfejlettebb, a bruttó hazai termék harmadát előállító területeket, Lombardia és Veneto tartományokat sújtja különösen. Történelmi pillanatot jelez az is, hogy a három évtizede a recessziót elkerülő Ausztrália miniszterelnöke szerint a jelenlegi krízis országa számára súlyosabb lehet, mint a 2008-as. Az, hogy a vírus okozta válság átmeneti lesz-e, és 2020 végén emlékszünk-e még rá, azon múlik, hogy márciusban elérik-e az esetszámok a tetőpontot, vagy a tetőzés áthúzódik a második, harmadik negyedévekbe is, így a magyar turizmus csúcsidőszakába. Utóbbi esetben várhatók komoly negatív hatások a világban, ekkor az amerikai első féléves növekedés lenullázódhat. Az Orbán Viktor miniszterelnök által megkérdezett szakértők szerint júniusban éri el a csúcspontot a fertőzés hazánkban, ami a borúsabb forgatókönyvek közé tartozik. Talán ezért nyilatkozta Varga Mihály pénzügyminiszter azt, hogy akár kismértékű gazdasági visszaesés is elképzelhető – ezt egyébként Magyarország várhatja az unióban a legjobb pozícióból, hiszen növekedési rekordernek számít.

 

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd, EPA ANSA Mourad Balti Touati
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd, EPA ANSA Mourad Balti Touati

 

Költségvetési ösztönzés mindenütt

A vírusra adott gyors gazdasági reakciókból nincs hiány. Hongkong az amerikai–kínai kereskedelmi háború, a folyamatos tüntetéssorozat, végül pedig a vírus hatására elkeseredett lépésre szánta el magát, és az úgynevezett helikopterpénz ötletét bevetve ingyenpénzt oszt a lakosságnak. Tajvan hasonlóképpen csak helyi vendéglátásban elkölthető utalványokat oszt, hogy életben tartsa az iparágat. Olaszországban célzott adócsökkentés jár a vírus miatt 25 százaléknál nagyobb visszaesést elszenvedő cégeknek. Példák láthatók kedvezményes, kamatmentes hitelek, állami garanciával biztosított, kamattámogatott áthidaló hitelek, késleltetett törlesztés lehetőségére, segélyalapok létrehozására és adminisztrációcsökkentésre. Megfigyelhető továbbá a rövidített munkaidő állami támogatása is. Az adófizetés visszatérítése szintén jellemző, de azon ázsiai országokban, ahol jelentős az állami lakás- és ingatlantulajdon, többhavi bérleti díjat is elengedhetnek. E támogatások nyújthatók célzottan, ahogy Németországban is felmerült a vendéglátáshoz kapcsolódó szolgáltatások áfájának 19-ről 7 százalékra csökkentése. Makrogazdasági szinten érvényes, átfogó hatással bíró élénkítő intézkedés lehet az amerikai, az ausztrál és a soron kívüli brit kamatcsökkentés, a sorozat pedig folytatódhat a jövőben. Hosszan listázhatnánk még a munkavállalókat, cégeket, iparágakat és a gazdaság egészét célzó támogatásokat a világ országaiból – mindezekből úgy tűnik, mintha a döntéshozók és a nemzetközi szervezetek memóriájából nem veszett volna ki a 2008-as sokk és az uniós tétova válságkezelési reakciók keserű tapasztalata.

A válság hatásait hazánk sem kerülheti el

Ékes bizonyítéka ennek, hogy az Európai Bizottság rendkívül jelentős pénzügyi átcsoportosítást jelentett be. A 2014–2020-as költségvetési ciklusból eddig fel nem használt összeget, 29 milliárd eurónyi kohéziós forrást lehet a válságkezelésre fordítani. Emellett összesen 8 milliárd eurót nem kell visszafizetni az uniós büdzsébe. E források az egészségügyi rendszerre, a bajba jutott cégek támogatására és a dolgozók munkahelyének megőrzésére is fordíthatók. Emellett az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) összesen egymilliárd eurós pénzügyi segítséget nyújt a bajba jutott cégeknek hitelek formájában.

A legjobb helyzetből is elképzelhető a visszaesés

Magyarország közvetlen kereskedelme Kínával szerény, és a turizmus 10 százalékos súlya sem domináns a gazdaságunkban. A hatás inkább közvetett – de ettől még jelentős – lehet, és Németország gondjai hozhatják el. Általában azonban elsősorban az amerikai autóipar függ a kínai alkatrészektől, Közép-Európa ebből a szempontból kevésbé veszélyeztetett. Régiónk helyett a nagyobb részben turizmusból élő és komolyan eladósodott államok lehetnek a vírusválság fő áldozatai, tehát elsősorban a mediterrán országok. Hazánkban a helyzet a 2010 után stabilitást teremtő, felelős gazdaságpolitikának köszönhetően összehasonlíthatatlan a 2008-assal, amikor a költségvetési és a monetáris politika is szinte eszköztelenül állt: ma mindkettő képes cselekedni. A nemzetközi kamatcsökkentések is segítik a kamatok alacsonyan tartását, s a 2010-es 80 körüliről 66 százalékra csökkentett GDP-arányos államadósság is jelzi, hogy van tér a költségvetési élénkítésre.

 

Fotó: MTI / epa
Fotó: MTI / epa

 

A magyar gazdaság válságállóságának növekedése azért kedvező, mert ahogy Varga Mihály az Inforádiónak március 10-én elmondta, a válság hatásait hazánk sem kerülheti el. Szerinte ha holnap hirtelen minden visszaállna a rendes kerékvágásba, és a világgazdaság növekedése 3,3 százalékon alakulna az idei évben, akkor lenne esélye Magyarországon a 3,5-4 százalékos GDP-növekedésnek. Ez azonban kizárható, így a magyar gazdaság növekedése 2020-ban mínusz 0,3 és 3,7 százalék között alakulhat. Az Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László pedig azt fejtette ki, hogy Magyarország felkészült, de csak ezután jön a neheze, ezért költségvetési és lakossági szinten is érdemes tartalékolni. Szerinte speciális foglalkoztatási módszerek terjednek el a gazdaságban a távmunkával, a részmunkaidővel és az otthoni munkavégzéssel, és segítheti a zavartalan termelést, ha a magyar cégeknél minél magasabb szintet ér el a digitalizáció és a robotizáció.

Az elővigyázatosságot indokolja, hogy a magyar gazdaság viszonylag alacsony pénzügyi sebezhetősége ellenére a reálgazdasági sérülékenység jelentős lehet. A Bruegel kutatóintézet március elején publikált elemzése magas kínai kitettséget jelez, mert nemcsak a közvetlenül Kínából érkező alkatrészek szerepét, hanem az egy másik országon keresztül érkező hatásokat is elemezték. Ez alapján a közvetetten és közvetlenül a magyar iparba érkező kínai inputok értékének aránya a társaságok éves árbevételéhez viszonyítva az európai legmagasabb értékre, 7,5 százalékra rúg hazánkban. Ez rámutat egy fontos különbségre a 2008-as válsághoz képest: akkor pénzügyi válság indult el, most pedig a gazdaság másik pillére, a reálgazdaság állhat le.

Azok a cégek lesznek a vesztesek, amelyek a termelésüket az olcsóságra és az állami támogatásra alapozzák az innováció, a robotizáció és a digitalizáció helyett

Ahogy Csath Magdolna közgazdász egy interjúban elmondta, a válság ezúttal az egész világot érinti, és az egész világon átrajzolja majd a gazdaságok szerkezetét: „a korábbi húzóágazatok, mint például a turizmus, a szállítás vagy a légi közlekedés lehet, hogy egy időre legyengülnek majd”. A szakértő szerint a világon mindenhol azon cégek lesznek a vesztesek, amelyek a termelésüket az olcsóságra és az állami támogatásra alapozzák az innováció, a robotizáció és a digitalizáció helyett. Kifejtette, hogy az azonnal bedőlő szektoroknál sok esetben eleve létező problémák derülnek most ki.

A koronavírus lehet a világgazdaság elmúlt, szokatlanul hosszú fellendülési évtizede során felhalmozódó feszültségeket begyújtó szikra – ami mégsem jelenti azt, hogy Magyarországon több éven át elhúzódó gazdasági stagnálásra kellene készülni. A válságkezelés mellett – később helyett – fejlesztésre, a jövőre való felkészülésre van szükség, mert a magyar gazdaság helyzeti előnyből indul az új globalizációs-világgazdasági rend pozícióharcaiban.

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!