Felvonták az észak-macedón zászlót a NATO székháza előtt

2020. március 30. 16:30

A nyugat-balkáni köztársaság hétfőn vált az észak-atlanti katonai szövetség 30. tagjává.

2020. március 30. 16:30

Felvonták a NATO 30. tagjává lett Észak-Macedónia zászlaját a katonai szövetség székháza előtt Brüsszelben, valamint a Szövetséges Erők Európai Főparancsnokságán a dél-belgiumi Monsban. Az ország zászlaját egyidejűleg felvonták az amerikai Norfolkban található parancsnokságon is – közölte a NATO hétfőn. Észak-Macedónia pénteken az Észak-atlanti katonai szövetség 30. tagállama lett, miután Szkopje képviselői letétbe helyezték országuk csatlakozásának ratifikációs okmányait a katonai-politikai szövetséget létrehozó Észak-atlanti Szerződés letéteményes államának, az Egyesült Államoknak a külügyminisztériumában.

A hétfői zászlófelvonásra szűk körben került sor Jens Stoltenberg főtitkár, Sir Stuart Peach marsall, a NATO Katonai Bizottságának elnöke, valamint Zoran Todorov, Észak-Macedónia NATO-delegációjának vezetője jelentlétében. Jens Stoltenberg a szövetség honlapján közzétett közleményében azt írta, Észak-Macedónia a NATO családjának része lett, amely immár harminc nemzet és csaknem egymilliárd ember családja. Kiemelte, a NATO-tagság jó Észak-Macedóniának, a NATO-nak, de jó hatással van a Nyugat-Balkán stabilitására is. A tagság által nyújtott biztonság páratlan, már több mint 70 éve a transzatlanti stabilitás és jólét alapja.

„Nehéz időkben a barátok és a szövetségesek fontosabbak, mint valaha, és Észak-Macedóniának most a legjobb barátai és a legjobb szövetségesei vannak a világon. Mindannyian nagyobb biztonságban és erősebbek vagyunk együtt, mint egyedül. Mostantól Észak-Macedónia valamennyi szövetséges ország teljes támogatását élvezi” – tette hozzá a főtitkár. A szövetségi dokumentumokban korábban Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viselő délszláv állam a NATO 2018. júniusi csúcstalálkozóján kapott meghívást a csatlakozási tárgyalások megkezdésére, amelynek feltétele volt a Görögországgal fennálló névvitájának lezárása. A Macedónia és Görögország között 1991 óta zajló névvita tavaly januári lezárulását követően az ország vezetői és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagállamai az év februárjában aláírták a tagságot lehetővé tevő csatlakozási jegyzőkönyvet.

A NATO-t a hidegháborús fegyverkezés idején, 1949. április 4-én alapították Washingtonban. Az alapító tagok között volt az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Izland, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Olaszország és Portugália. Magyarország – Csehország és Lengyelország mellett – 1999-ben csatlakozott a katonai tömbhöz. A NATO fő célkitűzései között szerepel, hogy a tagállamok minden politikai és katonai eszközt igénybe vesznek a tagországok szabadságának és a biztonságának megőrzése érdekében.

(MTI)

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gépész53
2020. március 31. 12:42
Ez a zászló színében nem, de kinézetében kisértetiesen hasonlít a Japán Császárság II. világháborús hadilobogójára!
Senki Alfonz
2020. március 30. 20:04
Már csak ő hiányzott! Nem elég baj a vírus?
Akitlosz
2020. március 30. 19:26
"A NATO fő célkitűzései között szerepel, hogy a tagállamok minden politikai és katonai eszközt igénybe vesznek a tagországok szabadságának és a biztonságának megőrzése érdekében." Ez hazugság. Fegyvertelen gumicsónakosok inváziójától sem képes megvédeni a NATO a tagállamait. Nem is akarja.
jolly77
2020. március 30. 17:37
diszlákoljátok csak ezt a hírt is.. néhány dolog, amiket Orbán ki nem ejtene a száján, de azért kicsit se érezzétek magatokat átcseszve: 1. kilépés az Európai Unióból 2. Székelyföld autonómiája, amihez valódi konfliktust kellene vállalni nyugati országokkal 3. a NATO szerepvállalásunk intenzitásának mérséklése, helyette bármiféle védelempolitikai együttműködés Oroszországgal, vagy bármelyik "keleti partnerrel" és még sorolhatnám Orbán a végletekig elkötelezett a nyugati szövetségi rendszer mellett, ahonnan naponta lebasszák (csak ma az Európai Bizottság szóvivője, és a Guardian szerkesztősége), de ti álmodozzatok, hogy egyszer majd másként lesz, mert tetszik a mese, amiből egy szó sem igaz, hogy keletre tartunk.. lejáratni lejáratjuk magunkat a keletiek szopkodásával de valódi ügyekben egy pisszenés nincs.. iszonyatos lehet ilyen évtizedeket átélni nyugatellenes fideszesként, egyszer pedig, talán a halál előtt rájönni, hogy semmi racionalitása nem volt a nyugattal való szakításnak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!