A halál: Biztosítékot akarsz?
Antonius Block: Nevezd úgy, ahogy akarod. Lehetetlen, hogy az ember felfogja Istent az értelmével. Miért kell neki úgy elrejtőzni, félig kimondott ígéretek és soha nem látott csodák ködébe burkolózni? Hogyan hihetünk a hívőknek, ha nem hiszünk saját magunknak sem? Mi lesz velünk, akik hinni akarnak, de nem tudnak? És mi lesz azokkal, akik nem akarnak és nem tudnak hinni? Miért nem tudom megölni magamban Istent? Miért él bennem tovább? Fáj, fáj, hogy bennem él, és megaláz, de él, pedig én elátkozom, és ki akarom őt űzni a szívemből! Miért olyan valóságos mégis, álnokul dacolva mindennel, miért nem tudok szabadulni tőle? Hallasz engem?
A halál: Hallak.
Antonius Block: Én tudást akarok! Nem hitet, nem feltételezéseket, hanem tudást! Azt akarom, hogy Isten kinyújtsa felém a kezét, szóljon hozzám, felfedje az arcát.
A halál: Ő hallgat.
Antonius Block: Kiáltok hozzá az éjszakában, de néha úgy tűnik, senki sincs ott.
A halál: Talán csakugyan nincs ott senki.
Antonius Block: Akkor az élet képtelen borzalom. Senki sem képes úgy élni, hogy ott van a halál az orra előtt, és tudja, hogy minden semmi!
A halál: A legtöbb ember mégsem gondol sem a halálra, sem a semmire.
Antonius Block: Egy napon az élet legszélső határán mégis belenéznek az éjszakába.
A halál: Igen. Azon a napon.
Antonius Block: Tudom, mire gondolsz. Félelmünket képpé kell formálnunk, és ezt a képet elnevezzük Istennek.
A halál: Felzaklatod magad.
Antonius Block: Ma reggel felkeresett a halál. Sakkoztam vele. Ez a haladék alkalmat nyújt számomra, hogy elvégezzek egy küldetést.
A halál: Miféle küldetést?
Antonius Block: Miből állt eddig az életem? Vadásztam, kóboroltam, locsogtam össze-vissza értelmetlenül. Semmi volt az egész. Igen. Keserűség és lelkiismeret-furdalás nélkül mondom ezt, nincs bűntudatom. Mert tudom, hogy nagyjából minden ember élete így telik el a Földön. De ezt a haladékot most arra akarom felhasználni, hogy egy értelmes cselekedetet vigyek véghez...”