Malmöben az elmúlt évben közel negyven bombatámadásra, illetve ötven lövöldözésre került sor, amelyben többen meghaltak. A város lakói szerint a külvárosi robbantások és lövöldözések mára általánossá váltak a svéd nagyvárosban. Országosan, más városokat is nézve közel száz robbantásra került sor Svédországban a tavalyi évben.
A schengeni vívmányok is veszélybe kerültek
Dánia 2019 novemberében hat hónapra visszaállította az ellenőrzést a svéd határon, arra hivatkozva, hogy az utóbbi hónapokban egyre több erőszakos incidensre került sor Koppenhágában, amelyeket a dán hatóságok feltételezése szerint Malmöből átkelő svédországi bűnbandák hajtottak végre. Ilyen lépésre 1950 óta nem volt példa.
A dán hatóságok feltételezése szerint 2019 augusztusában két svédországi elkövető hajtott végre robbantást a dán adóhatóságnál, míg júniusban a koppenhágai külvárosban két személy halt meg egy lövöldözésben, amelyre a dán hatóságok szerint svédországi illetőségű bűnbandák közötti leszámolás keretében került sor.
Civil áldozatokat is követeltek a támadások
Az incidensek ugyanakkor nem most kezdődtek, az erőszakos cselekmények már 2016 óta tartják rettegésben több svéd nagyváros lakóit.
Tavaly novemberben például egy – a hatóságok számára jól ismert - 15 éves fiú halt meg, míg egy másik súlyosan megsérült egy leszámolásban Malmö külvárosában. Ezzel párhuzamos robbantásra is sor került a városban.
Ugyan az eddigi áldozatok nagy része a bűnbandák tagjai közül került ki, nem ritka, hogy ártatlan állampolgárok is áldozatul esnek. Tavaly augusztusban például egy 31 éves nőt kezében a kisbabájával lőtték le, 2018 júniusában pedig három fiatal férfi halt meg egy fegyveres leszámolás során származó eltévedt lövésektől.
A nyugat-európai sajtó hallgat a kérdésben
Különösen furcsa ezek után, hogy szinte alig lehet hallani és olvasni ezekről az erőszakos incidensekről a nyugat-európai sajtóban. Felmerül a kérdés, hogy vajon az elhallgatással mit próbálnak leplezni a hatóságok, illetve a média?
A hivatalos álláspont szerint külvárosi bűnbandák felelősek a bűncselekményekért, de pontos adatokat nem közölnek az elkövetők hátteréről. Többen úgy vélekednek, hogy jellemzően migrációs hátterű elkövetők állnak a bűncselekmények mögött. A svéd hatóságok az ilyen feltételezésekről nem hajlandóak nyilatkozni, kifejezetten megtagadják, hogy az elkövetők etnikai hátteréről információt adjanak ki.