Peking: Egyetlen Kína létezik, akármi is történik Tajvanon

2020. január 12. 09:14

Keng Suang kínai külügyi szóvivő vasárnap tévéinterjúban felszólította fel a nemzetközi közvéleményt az egységes Kína elismerésére, miután Tajvanon újraválasztották a függetlenségpárti Caj Jing-vent.

2020. január 12. 09:14

Peking a tajvani elnökválasztás után sem változtat álláspontján, és a nemzetközi közösséget is az „egy Kína elvének" betartására szólítja fel – nyilatkozta vasárnap Keng Suang kínai külügyi szóvivő, miután szombaton Tajvanon újraválasztották a függetlenségpárti Caj Jing-ven leköszönő elnököt.

A CGTN kínai nemzetközi televízió híroldalán megjelent beszámoló szerint Keng úgy fogalmazott: a pekingi vezetés megértést és támogatást vár a nemzetközi közösségtől a tajvani függetlenségi törekvésekkel szembeni ellenállás és a nemzeti újraegyesülés megvalósítása kapcsán. A szóvivő hangsúlyozta: Tajvan kérdése Kína belügye, majd hozzátette: „a világon csupán egyetlen Kína létezik, Tajvan ennek az országnak a része, mindez pedig nem fog változni, történjék bármi is Tajvanon".

A 63 éves Caj Jing-ven, a függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) politikusa rekorderedménnyel, a szavazatok 57 százalékával, vagyis mintegy 8,2 millió szavazó támogatásával, nyert a szombaton tartott választásokon. Ellenfele, a Kínával szorosabb kapcsolatok fenntartását szorgalmazó Nemzeti Párt (Kuomintang) jelöltje, a 62 éves Han Kuo-jü ezzel szemben 5,5 millió ember szavazatát nyerte el. Az eredményt széles körben Caj a pekingi vezetéssel szembeni határozott kiállásának tulajdonítják.

Tajpej és Peking között fagyossá vált a kapcsolat azt követően, hogy a Caj vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az "egy Kína elvét" magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekezett korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmazott Tajvannal szemben és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

(MTI)

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palika1955
2020. január 12. 21:56
Taiwan egy önálló, virágzó demokrácia. Vörös Kína pedig egy rohadék kommunista diktatúra. Két különálló, független állam, a kommunistáknak semmi közük Taipejhez.
annamanna
2020. január 12. 15:58
"Ang Lee a tajvani Pingtung tartomány Chaochou városában született. Hagyományos családban nőtt fel, ahol az oktatást és különösen a klasszikus kínai műveltség elsajátítását nagyon fontosnak tartották a szülők. Ang Lee szülei 1949, azaz a Kínai Nemzeti Párt polgárháborús veresége után települtek át Tajvan szigetére a szárazföldi Kínából. Lee édesapja a dél-kínai Jiangxi tartomány szülötte volt, gyermekeit kínai irodalomra, művészetre és kalligráfiára oktatta. Lee nagyszülei az 1966-os kulturális forradalom áldozatai lettek, mivel a Fekete Öt Csoportjába (黑五类) sorolták őket." Filmjei (többek között): Értelem és érzelem (Sense and Sensibility) 1995 Jégvihar (The Ice Strom) 1997 A pokol lovasai (Ride with the Devil) 1999 Tigris és Sárkány (Crouching Tiger Hidden Dragon / 卧虎苍龙) 2000 Hulk 2003 Brokeback Mountain – Túl a barátságon (Brokeback Mountain) 2005 Ellenséges vágyak (Lust, Caution / 色戒) 2007 Woodstock a kertemben (Taking Woodstock) 2009 Pi élete (Life of Pi) 2012
Robur
2020. január 12. 14:21
A kínai komcsik megdögölhetnek.
KannibálTatárÚr
2020. január 12. 10:43
Egyetlen Kína létezik! És egyetlen Tajvan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!