A Politico európai portálja még december közepén készített interjút Clément Beaune-nel, Emmanuel Macron elnök európai ügyekért felelős tanácsadójával. Beaune igencsak ambiciózus terveket vázolt fel, amelyek számos ponton átszabnák az EU ma ismert arculatát. Ha Macron valóban a tervek megvalósításába kezd, akkor egyértelműen ő válna az EU vezető politikusává, háttérbe szorítva a ma még fennálló német dominanciát. Ennek már korábban is voltak látható jelei. Kérdés azonban, hogy a belpolitikai gondokkal küzdő francia elnök vajon képes lesz-e hatékony külpolitikát folytatni stabil hátország nélkül.
Migráció – automatikus elosztási mechanizmus
Marcon – Beaune tolmácsolásában – a migrációt tartja a kontinens legnagyobb kihívásának s egyben a jelenlegi EU-s működés legnagyobb csődjének. A tanácsadó szerint tehetetlenség és döntésképtelenség jellemzi az Unió politikai vezetését, amely öt év alatt sem volt képes valódi megoldást találni a migráció okozta kihívásokra. Ennek ellenére Macron megoldási javaslata sem újszerű: rendszerszerűbbé akarja a tengerről kimentett migránsok tagállamok közötti elosztását – ez utóbbi mozzanat pedig joggal juttatja a sokat vitatott kvótákat az EU-s polgárok eszébe.
Több pénzt az embereknek!
Beaune arra is kitért, hogy a francia elnök jelentős változásokat szeretne elérni a közös piac működésében is, a piaci működést közös szociális keretrendszerrel egészítené ki. Ennek két pillére az a közös EU-s munkanélküli segély és európai minimálbér lenne. Mindemellett Marcron harcolna a környezetért is, ezért tervei között szerepel a "karbonsemleges Európa" megvalósítása is.
Hatalmi politika
Beaune – s így Macron – szerint az EU egyik legnagyobb problémája, hogy nem képes globális hatalomként megjelenni, amit a francia elnök európai hadsereg felállításával orvosolna. Beaune megjegyezte, az európai államok jellemzően ódzkodnak a hatalmi politizálástól és általában a haderőfejlesztéstől, hiszen a kontinens történelme során az ilyen irányú törekvések gyakran vezettek kontinensen belüli véres konfliktushoz. A franciák szerint azonban érdemi hadsereg nélkül az EU-ra a folyamatos globális eljelentéktelenedés áll.