Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
A 21. éve hatalmon lévő orosz vezető egy veterán katonának fogalmazta meg kételyeit.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenzi azt, hogy az ország vezetője a szovjet időkhöz hasonlóan korlátlan ideig maradhasson tisztségben, írja az MTI. Putyin erről néhány nappal az elnöki beszédében meghirdetett alkotmánymódosítások, és a hirtelen kormányváltás után beszélt egy szentpétervári veterántalálkozón.
Itt javasolta neki az egyik veterán, hogy ne legyen korlátozás az elnök hivatali idejére vonatkozóan, amire Putyin így válaszolt: nagyon zavaró lenne visszatérni a nyolcvanas évekbe, amikor is az állam vezetői sorban egymás után életük végéig hatalmon maradtak – mondta Putyin a leningrádi blokád feloldásának 77. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
Az AP szerint bizonytalanság övezi az orosz politikai életet az államfő szerdai évértékelő beszéde óta: Putyin ugyanis olyan alkotmánymódosításokat javasolt, amelyek alapján az elnök helyett a parlament képviselői neveznék ki a miniszterelnököt és a kormánytagokat.
Megfigyelők szerint a parlament és a kabinet jogköreinek növelésével, illetve az elnök jogköreinek megnyirbálásával Putyin csak megismétli azt a 2008-as manővert, amivel az első két elnöki ciklusa után miniszterelnökként irányította az országot. Az alkotmányos korlátozások ugyanis sem akkor, sem most nem teszik lehetővé, hogy a regnáló elnök egymás után harmadjára is államfő lehessen – bár azóta az elnöki ciklusokat 4-ről 6 évre bővítették.
Putyin kormányfői ideje alatt az elnök Dmitrij Medvegyev volt, majd Putyin 2012-es elnöki visszatérése után miniszterelnök lett – egészen szerdáig, amikor az elnöki évértékelő után benyújtotta a lemondását. Helyére az elnök Mihail Misusztyint, a Szövetségi Adószolgálat vezetőjét nevezte ki, aki valószínűleg nem fog önállóskodni miniszterelnökként az AP szerint.
(MTI)