Így vágja maga alatt a fát az Európai Unió, most éppen a légi közlekedésben
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Észak-Korea is megelőző intézkedéseket hozott.
Repülőgépeket küld Dél-Korea állampolgárai kimenekítéséhez a kínai Vuhanba, ahol az új koronavírus okozta járvány felütötte a fejét, Kazahsztán pedig orvosi igazolást követel a közép-ázsiai országba beutazni kívánó kínaiaktól. A dél-koreai kimenekítési tervről a kormány keddi rendkívüli ülésén határoztak. A repülőgépek csütörtökön és pénteken fogják evakuálni a kínai tartományban tartózkodó több száz dél-koreait. Közben Mun Dzse In államfő levelet küldött Hszi Csin-ping kínai elnöknek, amelyben ígéretet tett arra, hogy országa minden lehetséges segélyt megad a tüdőgyulladást okozó, halálos járvány felszámolásához.
Dél-Korea is evakuál
Ezzel egy időben a dél-koreai hatóságok bejelentették, hogy a betegségben megfertőződött negyedik dél-koreai 172 emberrel érintkezett. Az 55 éves betegnél hétfőn mutatták ki a kórt. A helyi egészségügyi hivatal beszámolója szerint a beteg a múlt kedden fordult orvoshoz, majd két napig otthon tartózkodott. Állapota rosszabbodott, ezt követően szállították egy, a főváros déli részén lévő kórházba. Az országban 15 embert vizsgálnak fertőzés gyanújával.
A Hyundai és a Kia autógyártó is tervezi alkalmazottai és családtagjaik evakuálását Vuhanból. A Hyundainak öt gyára van Kínában, évente 1,65 millió járművet, míg az cég által 34 százalékban tulajdonolt Kia három gyára 890 ezer autót állít elő Kínába. A Samsung munkacsoportot hozott létre a Kínában dolgozó alkalmazottai egészségének vizsgálatára, egyben megtiltottak minden üzleti utat Kínába. Az északkelet-kínai Hszianban épülő elektronikai üzemegységében a munkásoknak egészségügyi maszkokat osztottak ki, és mérik testhőmérsékletüket.
Phenjan is megvédi magát
A vírus terjedése elleni intézkedéseket hoztak az észak-koreai hatóságok is. A Nodon Szinmun pártlap azt írta kedden, hogy a hatóságok fokozták a Kínából érkezők ellenőrzését, higiéniai intézkedéseket hoztak minden határátkelőn, kikötőben és reptéren, tájékoztatják a lakosságot arról, hogyan lehet megelőzni a fertőzést. Kazahsztán kedden bejelentette, hogy az ország vízumát kérő kínai állampolgároktól orvosi igazolást kérnek. Felfüggesztették az elektronikus vízumok kiadását azoknak a kínaiaknak, akik ezt korábban a határon igényelték.
A kazah kormány egyúttal kéréssel fordult Pekinghez, hogy a Vuhanban tanuló 98 kazah diákot engedjék hazautazni. A kazah hatóságok egyelőre nem tervezik, hogy lezárják a határt a szomszédos Kínával, mert ez akadályozná az ott dolgozó kazahok hazatérését. Jelenleg mintegy 1300 kazah állampolgár tartózkodik Kínában, ötven százalékuk Hajnan szigetén turistáskodik. A kazah egészségügy tájékoztatása szerint a Kínából hazatért állampolgáraik közül négyen kerültek kórházba légúti fertőzés gyanújával.
Orosz óvintézkedések
Ideiglenesen beszüntette a határátkelést a Kínával szomszédos három orosz régió, az orosz turistairodák pedig leállították a kínai csoportok fogadását – közölték kedden orosz hírügynökségek. A kínai hatóságokkal egyetértésben, a habarovszki, az amuri és a zsidó autonóm régió határán bevezetett intézkedés egyes források szerint február 1-jéig, mások szerint február 7-ig lesz érvényben. Igaz, kedden, a két ország illetékeseinek megállapodása alapján Blagovescsenszk és Hejhe között ideiglenes „ablakot” nyitottak meg 169 személy, köztük hat lakhatási engedéllyel rendelkező kínai oroszországi repatriálására.
A pekingi orosz nagykövetség szerint a karantén miatt mintegy 140 orosz állampolgár rekedt a járvány gócpontjának számító Hupej tartományban. Az orosz diplomaták tárgyalásokat folytatnak elszállításukról, ám a kínai hatóságok a külföldi állampolgárok esetében is ragaszkodnak a megelőző intézkedések betartásához. Az orosz fogyasztóvédelmi hatóság (Roszpotrebnadzor) kedden közölte, hogy eddig 103 olyan, légúti fertőzésben megbetegedett személyt vizsgáltak meg, akikről feltételezték, hogy betegségüket a vuhani eredetű koronavírus okozta. A gyanú a vizsgálatok során egyetlen esetben sem nyert megerősítést.
A moszkvai polgármesteri hivatal kedden operatív stábot állított fel az illetékes fővárosi és a szövetségi szervek tevékenységének összehangolására a koronavírus terjedésének megakadályozásában. A testület megkülönböztetett figyelmet fordít a szállodákra és más, turisták által gyakran látogatott intézményekre. Előző nap Mihail Misusztyin miniszterelnök egy hasonló országos szintű stáb felállítását rendelte el, olyan tárcák képviselőinek részvételével, amelyeknek szerepük lehet egy esetleges járvány megfékezésében.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden felvette a Vektor virológiai és biotechnológiai labort azon európai intézmények listájára, amelyek támogatják munkáját a vuhani koronavírus okozta megbetegedés azonosításában. A Vektor korábban közölte, hogy ennek diagnosztizálására két tesztrendszert is kidolgozott.
Ismeretes, már Németországban is találtak abban a vírusban megbetegedett embert, amiben már több mint 100 ember meghalt.
(MTI)